Kiedy Google będzie oferował telefony Motoroli i czy będą rozdawane za darmo?

Według analityków wizja kierownictwa Google zakłada, że usługi i rozwiązania technologiczne sprzyjające wymianie informacji będą oferowane po minimalnej cenie lub wręcz za darmo, o ile tylko sprawdzą się jako nośnik reklam. Czy wobec tego Google wykorzysta rozwiązania koncernu Motorola, aby zaoferować telefony komórkowe za darmo?

Zakup spółki Motorola Mobility to najdroższa transakcja w historii koncernu Google. Oferowana kwota 12,5 mld USD to równowartość zysków Google za ostatnie dwa lata obrachunkowe. Tymczasem sprzedaż urządzeń marki Motorola systematycznie spada. Według analityków firmy Gartner spółka Motorola Mobility jest obecnie 8. producentem telefonów komórkowych na świecie. W drugim kwartale 2011 roku, przy sprzedaży na poziomie 3,3 mld USD, spółka zanotowała stratę netto rzędu 56 mln USD. Dlaczego więc kierownictwo Google zdecydowało się złożyć ofertę na zakup spółki Motorola Mobility?

Przejmując spółkę wyspecjalizowaną w rozwiązaniach mobilnych firmy Motorola koncern Google zyska prawa do pokaźnego portfela patentów i rozpatrywanych jeszcze wniosków patentowych. Niemal 25 tys. patentów należących do firmy Motorola Mobility może okazać się potężnym orężem w walce z coraz liczniejszym gronem konkurentów Google. Władze koncernu Google nie ukrywają, że patenty przejęte od firmy Motorola Mobility pozwolą na zabezpieczenie rozwoju środowiska Android przed potencjalnymi roszczeniami dotyczącymi m.in. praw do określonych rozwiązań telekomunikacyjnych. Technologie należące do przejmowanej spółki mogłyby m.in. zostać włączone do platformy mobilnej Google w miejsce rozwiązań opatentowanych przez konkurentów. Jednak zdaniem analityków technologie objęte wspomnianymi patentami tylko w niewielkim stopniu pokrywają się z rozwiązaniami wykorzystywanymi w środowisku Android. Niewykluczone natomiast, że Google zdecyduje się wykorzystać przejęte od spółki Motorola Mobility prawa do technologii związanych m.in. z kodowaniem strumieni audio i wideo oraz obsługą standardów takich jak 2G, 3G, 4G i NFC jako karty przetargowej w negocjacjach wzajemnych porozumień licencyjnych z konkurentami. Z nieoficjalnych informacji wynika, że warunki transakcji zostały ustalone w ciągu pięciu tygodni. Pojawiają się również doniesienia mówiące, że zakupem firmy Motorola Mobility zainteresowane były również władze koncernu Microsoft. Nie jest więc wykluczone, że koncern Google zdecydował się na przejęcie spółki wydzielonej z firmy Motorola, aby wynagrodzić sobie zakończone fiaskiem negocjacje dotyczące przejęcia praw do patentów technologicznych firmy Nortel Networks. Na początku lipca ujawniono, że patenty należące do bankrutującego kanadyjskiego koncernu kupi konsorcjum złożone z firm Apple, EMC, Ericsson, Microsoft, Research In Motion oraz Sony. Wartość transakcji przekracza 4,5 mld USD. Warto wspomnieć, że przedstawiciele koncernu Google za ponad 6 tys. patentów i wniosków patentowych Nortel Networks oferowali ok. 900 mln USD.

Zobacz również:

  • Motorola radzi, aby telefon owijać wokół nadgarstka. Czy tak wygląda przyszłość?
  • Ta technika rozwiązuje problem ograniczonej wielkości okien kontekstowych obsługujących modele językowe LLM

Jednak zdaniem niektórych ekspertów patenty przejęte od firmy Motorola Mobility nie pozwolą na zabezpieczenie systemu Android m.in. przez związanymi z implementacją języka Java roszczeń firmy Oracle. Poza tym, finalizacja zapowiedzianej transakcji oznaczać będzie, iż koncern Google stanie się stroną w trwających procesach sądowych wytoczonych firmie Motorola Mobility, co może wywołać szereg kolejnych pozwów. Obecnie trwają m.in. postępowania wszczęte na wniosek firm Apple i Microsoft. Warto dodać, że zarzuty w obu wspomnianych procesach są dość poważne. W październiku 2010 roku przedstawiciele koncernu Motorola oskarżyli firmę Apple o naruszenie 18 patentów związanych m.in. z pakietową transmisją danych, zarządzaniem aplikacjami i usługami lokalizacyjnymi. Z treści oficjalnego pozwu wynika, że rzeczone rozwiązania technologiczne zastrzeżone dla koncernu Motorola zostały bezprawnie wykorzystane w całej gamie produktów Apple - m.in. terminalach iPhone i iPad, odtwarzaczach iTouch, komputerach Mac, a nawet w usługach App Store i MobileMe. Natomiast przedstawiciele koncernu Microsoft zarzucają firmie Motorola zawyżanie opłat licencyjnych związanych z technologiami związanymi z obsługą sieci bezprzewodowych oraz kompresją wideo. Wspomniane technologie są wykorzystywane m.in. w systemach operacyjnych Windows 7 i Windows Phone 7. Są również częścią oprogramowania konsoli Xbox.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200