PTC i PTK Centertel będą korzystać ze wspólnej sieci radiowej

Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci T-Mobile oraz PTK Centertel, operator sieci Orange podpisały dziś umowę o współwykorzystywaniu swoich radiowych sieci dostępowych. Umowa określa zasady zarządzania, planowania, obsługi, rozwoju i utrzymania tychże sieci. Zadania te będzie realizować utworzona wcześniej spółka NetWorkS!, w której obaj operatorzy mają po 50% udziałów.

Czytaj też:

Polkomtel kupi Zygmunt Solorz-Żak, właściciel m.in. Polsatu i Sferii

KGHM, PGE, PKN ORLEN, Vodafone i Węglokoks zawarły umowę sprzedaży wszystkich akcji spółki Polkomtel na rzecz Spartan Capital Holdings. Wartość transakcji to 18,1 mld zł!

Osiem lat sprzedawania Polkomtela

Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że polscy właściciele Polkomtela przegapili najlepszy moment na zrealizowanie zysków z tej inwestycji. Rynek komórkowy w Polsce nasycił się, konkurencja jest silna, a przychody największych firm raczej nie będą już rosły.

"Podpisana dzisiaj umowa i powstanie spółki NetWorkS! to znaczący krok w rozwoju rynku telekomunikacyjnego w Polsce. Wspólne zarządzanie i rozbudowa infrastruktury sieciowej obu operatorów w krótkim czasie przyniosą klientom wymierne korzyści - polepszenie zasięgu i jakości sieci oraz dostęp do najnowszych technologii. Dzięki tej współpracy każdy z operatorów będzie mógł bardziej efektywnie inwestować środki i szybciej rozbudowywać infrastrukturę sieciową" - przekonuje Miroslav Rakowski, prezes zarządu Polskiej Telefonii Cyfrowej. "Istotnym jest też fakt, że dwie czołowe na polskim rynku firmy telekomunikacyjne - na co dzień ostro ze sobą konkurujące i to się w żaden sposób nie zmieni - są w stanie połączyć siły z pożytkiem dla dobra rynku i klientów. Razem będziemy zarządzać najlepszą i największą w Polsce infrastrukturą telefonii mobilnej"- dodał.

"Dzięki tej umowie nasi użytkownicy będą korzystać z sieci o lepszym zasięgu, co da im znacznie wyższy komfort korzystania z telefonów, laptopów i tabletów. To jeden z niezwykle ważnych kroków w naszej strategii. W praktyce zapewnimy klientom dostęp do dobrych jakościowo usług na terenie całego kraju. To da nam przewagę konkurencyjną na coraz bardziej wymagającym i konsolidującym się rynku" - powiedział Maciej Witucki, prezes Grupy TP.

Zobacz również:

  • Nowe technologie są koniecznym warunkiem rozwoju

Prezes Grupy TP mówił zapewne o zamiarze przejęcia Polkomtela przez spółkę należącą do Zygmunta Solorza-Żaka. Zamierza on wykorzystać synergię dzięki "połączeniu siły" sieci Plusa oraz spółek już do niego należących - Aero2, Mobyland i CenterNet - budujących sieć szybkiego, mobilnego Internetu (HSPA+ i LTE).

Jednym z głównych celów współpracy jest stworzenie rozbudowa posiadanych w Polsce przez T-Mobile i Orange sieci komórkowych. Operatorom zależy przede wszystkim na redukcji kosztów operacyjnych i nakładów inwestycyjnych; ale także na zwiększeniu zasięgu - w tym także szerokopasmowego dostępu do Internetu mobilnego - oraz parametrów jakości sieci.

Nakłady inwestycyjne polskich operatorów w latach 2000-2010 (w mln zł)

Największe korzyści związane mają być z przyspieszeniem modernizacji radiowych sieci dostępowych (RAN) oraz dostosowaniem ich do standardów wspierających najnowocześniejsze technologie. Inwestycje w pierwszych trzech latach pozwolą zaoszczędzić do 29% całkowitych kosztów sieci radiowych, m.in., w związku z redukcją liczby stacji bazowych. Dzięki współpracy operatorzy będą mogli wyeliminować duplikujące się stacje bazowe w zbliżonych lokalizacjach i współkorzystać z pozostałych stacji na terenie całego kraju. Współpraca będzie realizowana w oparciu o podobną liczbę stacji bazowych każdego operatora.

Przez najbliższe miesiące toczyć się będą intensywne prace nad przygotowaniem planu dostosowania sieci operatorów oraz związane z przetargiem na nowy sprzęt. Realizacją całego przedsięwzięcia będzie zajmować się spółka NetWorkS!, do której operatorzy przeniosą pracowników odpowiedzialnych za planowanie, budowę i utrzymanie sieci radiowych.

Pomimo ogólnej redukcji liczby stacji bazowych każdy z nich będzie obsługiwał klientów za pomocą około 10000 stacji - znaczący wzrost w stosunku do aktualnej sytuacji, gdzie PTC dysponuje ok. 7000 stacji, a PTK 6400. Redukcja całkowitej liczby stacji w Polsce dodatkowo umożliwi optymalizację kosztów utrzymania sieci oraz pozwoli operatorom na inwestowanie w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne z korzyścią dla klientów i środowiska. Wdrożenie nowych rozwiązań będzie następować stopniowo do 2014 r. Natomiast pierwsze pozytywne efekty pojawią się już w pierwszej połowie 2012 r. w wybranych rejonach kraju.

"$Przez najbliższe miesiące toczyć się będą intensywne prace nad przygotowaniem planu dostosowania sieci operatorów oraz związane z przetargiem na nowy sprzęt. Realizacją całego przedsięwzięcia będzie zajmować się spółka NetWorkS!, do której operatorzy przeniosą pracowników odpowiedzialnych za planowanie, budowę i utrzymanie sieci radiowych" - można przeczytać w oficjalnym komunikacie.

Umowa została zawarta na okres 15 lat, z możliwością przedłużenia. Współpraca PTC z PTK Centertel będzie ograniczona do aspektów technicznych. Każda ze stron pozostanie właścicielem swoich elementów sieci i częstotliwości. Operatorzy nadal będą też konkurować na rynkach hurtowych i detalicznych usług telekomunikacyjnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200