Polskie firmy inwestują w legalność oprogramowania

W polskich firmach rośnie świadomość konsekwencji używania nielegalnego oprogramowania. O zmieniającej się świadomości świadczą nie tylko ilości zgłoszeń aktów piractwa do BSA czy wysokość kar nakładanych przez organy skarbowe, ale także rosnąca liczba zamawianych przez firmy audytów legalności oprogramowania czy rosnący popyt na oprogramowanie do kontroli legalności oprogramowania.

"Patrząc z naszej perspektywy, mogę potwierdzić, że w polskich firmach rośnie świadomość konsekwencji używania nielegalnego oprogramowania" - mówi Grzegorz Filarowski, Prezes Zarządu firmy LOG Systems, producenta oprogramowania do zarządzania infrastrukturą IT. Jego zdaniem, o ile dotychczas ta świadomość istniała głównie w działach IT, to w przypadku przedstawicieli najwyższego kierownictwa czy właścicieli firm sytuacja nie była tak optymistyczna. Obecnie to się zmienia, m.in. dzięki takim kampaniom społecznym, takim jak przeprowadzona ostatnio przez BSA.

Jednak o zmieniającej się świadomości świadczą nie tylko ilości zgłoszeń aktów piractwa do BSA czy wysokość kar nakładanych przez organy skarbowe, ale też inne liczby. Firmy zajmujące się audytem oprogramowania, a skupione wokół programu Software Assets Management stworzonego przez Microsoft, rocznie wykonują w polskich firmach i jednostkach administracji publicznej ok. 200 audytów legalności oprogramowania w trakcie których badany jest stan oprogramowania zainstalowanego na ok. 15 tys. komputerach. Ponadto na przestrzeni ostatnich 8 lat, w Polsce sprzedano licencje na oprogramowanie do kontroli legalności oprogramowania na ok. 100 tysiącach komputerów i z roku na rok popyt rośnie.

Zobacz również:

  • Asystent AI Copilot wkroczył do platformy Azure SQL Database

"W ostatnim roku odnotowaliśmy podwojenie się liczby zapytań związanych z usługami audytu legalności oprogramowania w firmach a cały tegoroczny popyt krajowy ogółem szacujemy na ok. 500 klientów z sektora administracji publicznej i firm komercyjnych. O ile liczby bezwzględne, zwłaszcza na tle danych o wielkości sprzedaży komputerów nie są może ogromne, o tyle dane na temat dynamiki rynku rozwiązań do monitorowania legalności oprogramowania są bardzo obiecujące" - mówi Grzegorz Filarowski.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200