Windows 8 - wymagania sprzętowe porównywalne z "siódemką"

Kolejny system operacyjny Microsoftu - Windows 8 - będzie miał zbliżone wymagania sprzętowe do Windows 7. Oznacza to, że nowy system będzie można z powodzeniem zainstalować na komputerze, na którym obecnie działa "siódemka".

Microsoft zdecydował się uspokoić użytkowników, którzy po serii doniesień o radykalnym odświeżeniu Windows zaczęli zastanawiać się, czy do zainstalowania Windows 8 nie będzie im przypadkiem potrzebny nowy komputer. Przedstawiciele koncernu ogłosili, że "ósemka" będzie miała takie same - a być może nawet nieco niższe - wymagania sprzętowe jak Windows 7. To spore zaskoczenie - do tej pory każdy kolejny Windows miał wyższe wymagania sprzętowe od poprzednika.

Sytuacja Microsoftu jest obecnie dość skomplikowana - klienci kupili już co prawda ok. 400 mln licencji Windows 7, ale najpopularniejszym systemem z rodziny Windows wciąż pozostaje Windows XP. Koncern zaprezentował już testowo pierwszą wersję kolejnego wydania swojego systemu. Microsoft musi więc postępować ostrożnie - z jednej strony wciąż chce zachęcać użytkowników do porzucenia XP na rzecz Windows 7, ale jednocześnie ma świadomość, że wiele osób woli poczekać z tym do premiery Windows 8. Wydane właśnie oświadczenie jest przeznaczone właśnie dla takich klientów - Microsoft chce ich przekonać, że kupując teraz komputer z Windows 7 nic nie ryzykują, bo po premierze nowej wersji będą mogli bez problemu się na nią "przesiąść".

"Dwie trzecie komputerów firmowych wciąż ma zainstalowane Windows XP. Naszym najważniejszym zadaniem jest przekonać użytkowników korporacyjnych do migracji do Windows 7" - stwierdziła Tami Reller, wiceprezes Microsoftu.

Premiery Windows 8 można spodziewać się w przyszłym roku - Microsoft nie chce, by klienci czekali do tego momentu z uaktualnieniem Windows, dlatego już teraz przekonuje ich, że XP jest przestarzały i warto zainwestować w "siódemkę", a później rozważyć migrację do Windows 8 (bez konieczności upgrade'owania komputera).

Niepewność co do zgodności Windows 8 z komputerami projektowanymi z myślą o poprzednich wersjach okien spowodowana była doniesieniami o tym, że nowa wersja będzie przystosowana do współpracy zarówno ze standardowymi komputerami PC, jak i urządzeniami wyposażonymi w ekrany dotykowe (w tym m.in. tabletami). Co więcej - "ósemka" ma obsługiwać również procesory ARM (przeznaczone do montażu w urządzenia przenośnych).

Zapowiedzi Microsoftu oznaczają, że do uruchomienia Windows 8 wystarczy komputer wyposażony w procesor taktowany zegarem min. 1 GHz, 1 GB pamięci RAM, 16 GB przestrzeni dyskowej oraz układ graficzny obsługujący standard DirectX 9 (takie są bowiem wymagania sprzętowe Windows 7).

Dodajmy, że wedle najnowszych statystyk firmy Net Applications, z Windows 7 korzysta obecnie ok. 27% użytkowników Internetu. 51% wciąż używa Windows XP, zaś ok. 5,4% - urządzeń z Mac OS X.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200