Najlepsi Pracodawcy 2011: zwycięzcami Intel Technology Poland i Grupa Pracuj.pl

Aon Hewitt, firma doradcza i outsourcingowa, specjalizująca się w rozwiązaniach z zakresu zarządzania kapitałem ludzkim, ogłosiła wyniki 6. edycji Badania Najlepsi Pracodawcy w Polsce.

Zwycięzcą w kategorii dużych firm został Intel Technology Poland, a w kategorii małych i średnich przedsiębiorstw Grupa Pracuj. Aż trzy firmy z Polski znalazły się również w gronie Najlepszych Pracodawców w Europie Środkowo-Wschodniej. Były to: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM, Intel Technology Poland i Dom Kredytowy NOTUS.

BNP to największe w Polsce badanie zaangażowania pracowników, które jak się okazuje, ma coraz większy wpływ na rozwój biznesu firmy. W tym roku w Badaniu wzięło udział 112 firm, spośród których 40% - po raz kolejny. Opinię wyraziło ponad 41 tys. pracowników i 549 przedstawicieli najwyższej kadry zarządzającej.

Zobacz również:

  • Najnowsze badanie dotyczące AI: praca będzie, ale będzie jej mniej
  • Przyjdzie AI i poprawi pracę
  • Najlepsi pracodawcy świata

Najlepsi pracodawcy w Polsce w kategorii małe i średnie przedsiębiorstwa to: Grupa Pracuj.pl, EkoWodrol, Ghelamco Poland; w kategorii duże firmy zaś: Intel Technology Poland, Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM, Dom Kredytowy NOTUS i Henkel Polska.

Pracownicy coraz bardziej zaangażowani…

Jak wynika z badania, firmy z grona Najlepszych Pracodawców konsekwentnie utrzymują wysoką przewagę nad rynkiem, wyprzedzając średni poziom zaangażowania pracowników aż o 30%.

Co ciekawe, w tegorocznej edycji, BNP poziom zaangażowania u Najlepszych Pracodawców okazał się najwyższy od początków prowadzenia Badania w Polsce, tj. od 2006 roku. Najlepsi Pracodawcy osiągnęli wskaźnik na poziomie 75%. Warto wspomnieć, że jest to także rekordowy rok pod względem poziomu zaangażowania osiągniętego przez pojedynczą firmę - po raz pierwszy w gronie uczestników Badania znalazł się pracodawca mogący pochwalić się 88 proc. poziomem zaangażowania.

Co istotne, wzrost poziomu zaangażowania odnotowano również w przypadku połowy firm, które po raz kolejny wzięły udział w Badaniu. Był on dość znaczący i wyniósł średnio 9%. Warto podkreślić, że były w tej grupie także przedsiębiorstwa, u których wzrost zaangażowania w ciągu ostatniego roku przekroczył nawet 20%.

"Cieszy nas, że coraz więcej firm traktuje badanie wskaźnika zaangażowania pracowników nie jako jednorazową analizę, mającą głównie charakter informacyjny, ale jako element zaplanowanego długofalowego procesu budowania wysokich wyników, w oparciu o zaangażowanych pracowników" - mówi Katarzyna Derdzińska, menedżer projektu Badanie Najlepsi Pracodawcy w Polsce.

… więc coraz bardziej skuteczni

Traktowanie zaangażowania pracowników jako elementu mającego znaczący wpływ na rozwój biznesu firmy staje się, w świetle wyników Badania, coraz bardziej powszechne.

"Od poprzedniej edycji zaobserwowaliśmy duży wzrost liczby organizacji, w których wskaźnik zaangażowania nie jest już traktowany jako "wymysł HR", ale jako miara biznesowa, w niektórych firmach stawiana na równi ze wskaźnikami finansowymi i rynkowymi. Członkowie najwyższego kierownictwa coraz częściej doceniają wagę zaangażowania pracowników dla rozwoju organizacji i realizacji jej celów. Co więcej, coraz częściej słyszymy od naszych klientów, że strategie działania poszczególnych przedsiębiorstw coraz mniej się różnią i dlatego sukces odnoszą te przedsiębiorstwa, które skuteczniej je realizują" - dodaje Katarzyna Derdzińska.

Wyniki najnowszej edycji BNP potwierdzają też potrzebę odejścia działów HR od myślenia "narzędziowego". Według członków zarządów badanych firm najmniej pożądaną rolą HR jest rola "dostawcy systemów i programów HR". 100% badanych wskazało na potrzebę uplasowania HR w bardziej strategicznej roli dla organizacji. Dla Najlepszych Pracodawców skuteczność działania jest bowiem zdecydowanie ważniejsza niż systemy, programy i narzędzia, za pomocą których ją osiągają.

"Potwierdza to słuszność autorskiego podejścia Aon Hewitt do roli HR w organizacji. Opracowany przez nas model "HR Excellence" zakłada zmianę sposobu funkcjonowania z "systemowo-narzędziowego" na "procesowo-wynikowy". Podejście to ma pomóc działom personalnym w zrozumieniu wyzwań biznesowych firmy oraz dostosowaniu swoich działań w sposób pozwalający na dostarczenie konkretnych, zauważalnych przez działy operacyjne efektów" - mówi Edward Stanoch, dyrektor zarządzający Aon Hewitt na Europę Wschodnią.

Aby znaleźć się na liście Najlepszych Pracodawców, organizacja musi osiągnąć wskaźnik zaangażowania na poziomie nie niższym niż 65%. W tym roku udało się przekroczyć ten próg jedynie 7 uczestnikom Badania i te firmy zostały laureatami, otrzymując zaszczytny tytuł Najlepszych Pracodawców 2011.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200