Microsoft kupuje Skype!

Plany zakładają, że komunikator Skype zostanie zintegrowany z Windows Phone, systemem Outlook, platformą Lync i konsolą Xbox. Wartość transakcji to ok. 8,5 mld USD.

Przedstawiciele kierownictwa firm Microsoft i Skype poinformowali o zawarciu wstępnego porozumienia w sprawie fuzji. Wartość transakcji to ok. 8,5 mld USD. Najdroższy zakup w dotychczasowej historii koncernu z Redmond pozwoli na zintegrowanie oferowanych dziś przez Skype rozwiązań komunikacyjnych z wieloma rozwiązaniami rozwijanymi przez Microsoft. Dzięki tej transakcji gigant zyska również dodatkowe źródło dochodów i szeroką bazę klientów - także tych, korzystających z usług Skype z poziomu systemów operacyjnych innych niż Windows i urządzeń przenośnych konkurencyjnych dla Windows Phone.

Przedstawiciele kierownictwa firm Microsoft i Skype poinformowali o zawarciu wstępnego porozumienia w sprawie fuzji. Wartość transakcji to ok. 8,5 mld USD. Najdroższy zakup w dotychczasowej historii koncernu z Redmond pozwoli na zintegrowanie oferowanych dziś przez Skype rozwiązań komunikacyjnych z wieloma rozwiązaniami rozwijanymi przez Microsoft. Dzięki tej transakcji gigant zyska również dodatkowe źródło dochodów i szeroką bazę klientów - także tych, korzystających z usług Skype z poziomu systemów operacyjnych innych niż Windows i urządzeń przenośnych konkurencyjnych dla Windows Phone.

Zobacz również:

  • Były programista Microsoftu: wydajność Windows 11 jest "komicznie zła" nawet na potężnym PC

Skype zintegrowany

Po zamknięciu transakcji Skype zostanie przekształcona w odrębny dział biznesowy Microsoft Skype. Na jego czele stanie Tony Bates, obecny dyrektor generalny zarejestrowanej w Luxemburgu firmy Skype. Wedle zapowiedzi, będzie on podlegał bezpośrednio Steve’owi Ballmerowi, dyrektorowi generalnemu koncernu z Redmond. Zdaniem przedstawicieli Microsoft, taka struktura organizacyjna obrazuje m.in. duże znaczenie technologii Skype dla realizacji planów biznesowych koncernu. Warunki fuzji zostały zaakceptowane przez Rady Nadzorcze obu firm. Fuzja ma być zamknięta do końca 2011 r.

Microsoft zamierza wykorzystać rozwiązania firmy Skype zarówno w aplikacjach biznesowych, jak i w produktach przeznaczonych na rynek konsumencki. Wedle zapowiedzi, komunikator Skype zostanie zintegrowany m.in. z systemem operacyjnym Windows Phone, rozwiązaniami zaliczanymi do pakietu Outlook, środowiskiem Lync i oprogramowaniem konsoli Xbox. Docelowo usługi komunikacji głosowej i rozwiązania wideokonferencyjne stanowić naturalne uzupełnienie dla obecnych rozwiązań tekstowych.

Przedstawiciele koncernu z Redmond nie wykluczają, że na bazie rozwiązań Skype nawiązana zostanie szersza współpraca z dostawcami usług telekomunikacyjnych. Planowane jest również wykorzystanie rozwiązań firmy Skype m.in. w zastosowaniach marketingowych. Szczegółowe plany w zakresie integracji rozwiązań Skype z poszczególnymi liniami produktowymi Microsoft mają zostać ujawnione po formalnym zamknięciu fuzji.

Nacisk na wieloplatformowość i klientów

Steve Ballmer, prezes Microsoftu nie wyklucza, że na bazie rozwiązań Skype nawiązana zostanie szersza współpraca z dostawcami usług telekomunikacyjnych. Planowane jest również wykorzystanie rozwiązań firmy Skype m.in. w zastosowaniach marketingowych.

Według zapowiedzi - niezależnie od planów w zakresie integracji z rozwiązaniami Microsoftu - komunikator Skype będzie nadal rozwijany jako samodzielny produkt. Według przedstawicieli obu firm, plany obejmują też rozwój komunikatora pod kątem konkurencyjnych platform. "Nasza wizja zakłada, że znane milionom użytkowników z całego świata produkty i usługi Skype będą nadal rozwijane" - zapowiada Steve Ballmer. Podkreśla on również, że pierwotnie plany zakładały nawiązanie strategicznej współpracy ze Skype. W połowie kwietnia, zdecydowano jednak o fuzji, która pozwoli na szeroką integrację rozwiązań technologicznych obu firm. "Zobowiązanie dotyczące wieloplatformowego rozwoju technologii Skype jest fundamentalnym warunkiem transakcji" - dodaje Tony Bates.

Zdaniem analityków, transakcja jest ukierunkowana na rozszerzenie bazy klientów. Eksperci podkreślają bowiem, że Microsoft jest w stanie samodzielnie zbudować rozwiązanie, które byłoby w stanie konkurować z komunikatorem Skype. Wobec tego można spodziewać się, że zapowiedziana fuzja jest po części ruchem obronnym wymierzonym głównie przeciwko firmie Google. Wcześniej mówiło się bowiem, że władze Google byłyby skłonne wykorzystać możliwości komunikatora Skype do rozszerzenia funkcjonalności pakietu Google Docs. Z takiego mariażu miałoby powstać rozwiązanie konkurencyjne m.in. wobec oferowanego przez Microsoft, wspierającego pracę zespołową środowiska Lync.

Fuzja Microsoft i Skupe jest po części ruchem obronnym wymierzonym głównie przeciwko firmie Google. Wcześniej mówiło się bowiem, że władze Google byłyby skłonne wykorzystać możliwości komunikatora Skype do rozszerzenia funkcjonalności pakietu Google Docs.

Według danych za II kwartał 2010 r. z komunikatora Skype korzystało miesięcznie średnio ok. 124 mln użytkowników. Zdaniem przedstawicieli Microsoft, obecnie liczba użytkowników komunikatora sięga ok. 170 mln osób. Wsparcie ze strony koncernu ma przyczynić się do rozszerzenia zasięgu usług komunikacyjnych Skype. “Mamy nadzieję, że w ten sposób uda nam się rozszerzyć zasięg naszych usług na całą planetę. Naszym zdaniem zestaw usług i aplikacji oferowanych do tej pory przez nas powinien być dostępny dla wszystkich bez wyjątku" - twierdzi Tony Bates.

Gdzie dwóch się bije…

Skype powstał w 2003 r. Dwa lata później spółkę kupił koncern eBay. Pierwotne plany kierownictwa tej firmy zakładały m.in. integrację usług głosowych Skype z należącymi do amerykańskiego koncernu serwisami aukcyjnymi. Ostatecznie jednak nie zostały zrealizowane. We wrześniu 2009 r. eBay sprzedawała 65% udziałów w eBay kalifornijskiemu funduszowi inwestycyjnemu Silver Lake Partners. Wartość transakcji wyniosła ok. 2,75 mld USD. Od tej pory na rynku regularnie pojawiały się spekulacje dotyczące dalszych losówfirmy. Jako jednego z ważniejszych nabywców spółki wymieniano m.in. Cisco. Niecały rok temu wartość fuzji Cisco i Skype szacowano na 5 mld USD. Jeszcze w ubiegłym tygodniu na rynku mówiło się, że właściciele Skype są bliscy zawarcia porozumienia w sprawie fuzji z koncernami Facebook lub Google.

Aktualizacja: 10 maja 2011 16:00

Materiał uzupełniono do dodatkowe informacje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200