Zakończyła się XVIII Olimpiada Informatyczna!

W dniach 4-9 kwietnia w gdyńskich i sopockich oddziałach Assceco Poland, partnera Olimpiady Informatycznej, odbyły się finałowe rozgrywki. Złoci medaliści będą reprezentować Polskę na międzynarodowych zawodach informatycznych.

W finałowych zawodach brało udział 80 uczniów z 34 szkół z całej Polski. W ciągu dwóch dni musieli oni rozwiązać sześć zadań, za które mogli otrzymać maksymalnie 600 punktów. Zwycięzcą został Jan Kanty Milczek z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, który zdobył 570 punktów.

"To wychowanek Ryszarda Szubartowskiego. Kolejny zdolny uczeń, który wyszedł spod skrzydeł wielkiego nauczyciela" - powiedział prof. Tadeusz Kuran, kierownik organizacyjny i współtwórca Olimpiady Informatycznej. "Janek już w zeszłym roku był srebrnym medalistą Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej, a w tym roku - wraz z trzema kolegami - będzie powtórnie brał udział w międzynarodowych zmaganiach uczniów-informatyków. Janek ma bardzo duże szanse na osiągnięcie tam wysokiego miejsca" - dodał.

Drugie miejsce zajął Krzysztof Leszczyński z I LO w Suwałkach, który zdobył 466 punktów. Prof. Tadeusz Kuran przyznaje, że tak wysoki wynik Krzysztofa był wielkim zaskoczeniem, ponieważ - w przeciwieństwie do Janka - wcześniej nie osiągał podobnych sukcesów. "Na wielkie wyróżnienie zasługuje jego szkoła, która wprowadziła do finału dwóch zawodników" - zaznaczyli organizatorzy Olimpiady Informatycznej. Pozostali dwaj złoci medaliści to też zawodnicy, którzy osiągali już wysokie miejsca w poprzednich edycjach Olimpiady Informatycznej. Są to uczniowie dwóch bardzo dobrych szkół ze świetnymi nauczycielami. Trzecie miejsce zajął Piotr Bejda z V LO w Krakowie (zdobył 409 pkt). Piąte zaś miejsce zajął Łukasz Jocz z I LO w Białymstoku (394 pkt).

"Tych czterech zawodników, złotych medalistów, będzie reprezentowało Polskę na międzynarodowych zawodach informatycznych. Na Olimpiadzie Środkowoeuropejskiej, która w tym roku odbędzie się akurat w Polsce i jest przygotowywana przez nas, oraz na Światowej Olimpiadzie Informatycznej, która odbędzie się w Tajlandii" - wyjaśnia prof. Tadeusz Kuran. Czołowa trójka finalistów otrzymała iPady ufundowane przez Asseco.

Poza "złotą" czwórką w finale znalazło się ośmiu srebrnych i 14 brązowych medalistów. Ponadto sześciu najlepszych zawodników finału pojedzie na Bałtycką Olimpiadę Informatyczną. Wśród nich tylko pięciu uczniów jest z klasy maturalnej, a reszta z klas od 1 do 2. Rywalizacja o udział w Olimpiadzie Bałtyckiej była więc zacięta. Komitet Główny wyróżnił aż dziewięciu zawodników.

W tegorocznym, osiemnastym finale spośród szkół w czołówce znalazło się najwięcej uczniów V LO w Krakowie (aż piętnastu zawodników w finale), XIV LO im. Staszica w Warszawie (dziesięciu) i III LO w Gdyni (siedmiu). "Mam nadzieję, że tak jak w poprzednich latach, młodzi, polscy uczniowie zdobędą wysokie miejsca na zawodach międzynarodowych, pokazując tym samym, że informatyka jest specjalnością młodych Polaków" - podsumowuje prof. Tadeusz Kuran.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]