Księga zamknięcia projektów rządu PO/PSL

Często powstają księgi "otwarcia", my - z okazji zbliżających się wyborów - postanowiliśmy podsumować stan informatyzacji administracji w formie księgi "zamknięcia". Słuchając przedstawicieli ministerstw można mieć wrażenie, że informatyzujemy się na potęgę. Projektów IT - w różnej fazie, o różnej skali - jest w Polsce bardzo wiele. Pytanie tylko czy mają one inny cel poza samą informatyzacją?

Czytaj też:

PL.ID na razie nie będzie, ale komputery dla gmin już kupiono

MSWiA ogłosiło że przesuwa termin wprowadzenia w życie nowych dowodów osobistych na 1 stycznia 2013 r. Wcześniej zdążyło jednak dostarczyć do gmin sprzęt potrzebny do wydawania nowych dowodów.

Budowa systemu PL.ID i nowe dowody odsunięte w czasie

MSWiA aż o 1,5 roku przesunęło termin wejścia w życie nowych dowodów osobistych! Powodem jest "przedłużające się postępowanie przetargowe na dostawę blankietów dowodów osobistych" - informuje MSWiA.

PL.ID. - przetarg specjalnej troski

Przetarg na dostarczenie kart chipowych na potrzeby projektu PL.ID ogłoszony pod koniec 2010 r. nie został jeszcze rozstrzygnięty, a już budzi wiele emocji. Wątpliwości budzą składane oferty i powiązania przedstawicieli oferentów. Minister zwrócił się więc do służb o objęcie tego przetargu tarczą antykorupcyjną.

MSWiA unieważnia przetarg na system łączności TETRA

Powodem jest przedłużający się przetarg, co spowoduje, że Ogólnokrajowy Cyfrowy System Łączności Radiowej nie zadziała na terenie miast-gospodarzy Euro 2012. A skoro tak, to przedstawiciele MSWiA postanowili rozszerzyć zakres projektu na całą Polskę.

Jakie alternatywy ma MSWiA w związku z unieważnionym przetargiem na system łączności TETRA

Zorganizowanie zintegrowanej sieci radiowej dla służb ratunkowych i policyjnych w Polsce nie ma prawa się znacząco odwlekać, ale sprawa zaczyna się ryzykownie jakby od nowa i to po raz kolejny.

Choć wciąż nie mamy nowego Planu Informatyzacji Państwa, to - jak pokazały wystąpienia na konferencji Computerworld Państwo 2.0 - projektów IT realizowanych w Polsce i podejmowanych inicjatyw jest bardzo dużo. Mówimy tu o dużych projektach ogólnopolskich. Część z nich jest dopiero inicjatywami, ale pobłogosławionych przez MSWiA z szansą na rozpoczęcie w najbliższym czasie. Wiele wciąż jest na etapie przedłużających się przetargów. Część na etapie pilotażów. Są też projekty - jak np. Ministerstwa Sprawiedliwości - zakończone. Zdarzają się jednak także "czarne owce", jak odwołane TETRA i PL.ID.

Wielka popularność e-sądu i e-deklaracji

Wśród projektów zakończonych sukcesem okazał się - zrealizowany właśnie przez Ministerstwo Sprawiedliwości - e-sąd. Dzięki temu systemowi można wnieść sprawę o zapłatę przez Internet. Po 15 miesiącach funkcjonowania e-sądu wpłynęło do niego ponad 1 milion spraw! Ministerstwo pracuje też nad innymi ułatwieniami dla obywateli.

Zobacz również:

  • Microsoft otwiera się na agencje rządowe - wszystko przez atak

Choć migracja ksiąg wieczystych do systemu elektronicznego wciąż trwa, to w czerwcu 2010 r. resort sprawiedliwości uruchomił internetowy dostęp do wszystkich ksiąg wieczystych, które są w systemie elektronicznym. Już ponad 13 mln - z 18 mln wszystkich ksiąg jakie prowadzi wymiar sprawiedliwości - jest już prowadzona wyłącznie w formie elektronicznej. Po 10 miesiącach z możliwości wglądu w księgę wieczystą przez Internet obywatele skorzystali 14 mln razy! "Okazuje się, że było to rozwiązanie bardzo potrzebne nie tylko profesjonalnym pełnomocnikom, czy notariuszom, ale i zwykłym obywatelom" - mówił na konferencji Państwo 2.0 Piotr Kluz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Od kilku lat możliwy jest też elektroniczny dostęp do Krajowego Rejestru Sądowego. Każdy przedsiębiorca, każda osoba prawna, która ma dane w KRS jest również ujawniona w zasobach KRS w formie elektronicznej. Na razie wydruki z elektronicznego KRS nie mają jeszcze waloru dokumentu urzędowego, ale Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało, że jeszcze w tym roku się to zmieni. Dla obywateli będzie to oznaczało, że nie będą się musieli fatygować do sądu, by otrzymać odpis z KRS. Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości mówią, że e-sąd cieszy się tak dużą popularnością, bo zrezygnowali oni z obowiązku stosowania przez wnoszących sprawy drogiego podpisu elektronicznego.

Działające systemy w e-administracji:

  • e-sąd - Ministerstwo Sprawiedliwości - 1 mln wniesionych spraw
  • księgi wieczyste online - Ministerstwo Sprawiedliwości - 14 mln sprawdzeń, 13 mln wprowadzonych ksiąg
  • Krajowy Rejestr Sądowy w Internecie - Ministerstwo Sprawiedliwości
  • e-Deklaracje - Ministerstwo Finansów - możliwość składania formularzy PIT

Systemy na etapie prototypu lub wdrożenia:

  • e-Recepty - Ministerstwo Zdrowia - w powiecie leszczyńskim rozpoczęto pilotaż
  • Internetowe Konto Pacjenta - Ministerstwo Zdrowia - trwa drugi etap budowy prototypu
  • Numer 112 - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - trwa wdrożenie
  • SI WCPR - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - rozpoczęła się instalacja infrastruktury Systemu Informatycznego Wojewódzkich Centrów Powiadamiania Ratunkowego (SI WCPR) w centralnej serwerowni oraz Wojewódzkich Centrach Powiadamiania Ratunkowego. Projekt jest realizowany przez Centrum Projektów Informatycznych MSWiA.

Toczące się przetargi:

  • Platforma udostępniania on-line przedsiębiorcom usług i zasobów cyfrowych rejestrów medycznych - Ministerstwo Zdrowia

Odwołane projekty lub wciąż nie funkcjonujące:

  • TETRA - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - Ogólnokrajowy Cyfrowy System Łączności Radiowej nie zadziała więc na mistrzostwa europy w piłce nożnej Euro 2012, miał działać w I etapie na terenie miast gospodarzy, być może resort teraz wynajmie taką usługę
  • PL.ID - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - termin wprowadzenia nowych dowodów osobistych przesunięto na 1 stycznia 2013 r.
  • ePUAP - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - zdaniem przedstawicieli resortu, pomysł, który powstał 5-6 lat temu "wyczerpał się" i dlatego się nie "przyjął", choć MSWiA ma pomysły jak zwiększyć popularność tej platformy

Projekty w planach:

  • Międzyresortowy Operator Systemów Teleinformatycznych - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - plan jego powstania powrócił po 7 latach.
  • Centralny Ośrodek Informatyki - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - na razie zajmuje się obsługą systemu CEPiK - ma w planach MSWiA zajmować także integracją systemów w ramach rządu, jak również przygotowaniem danych z rejestrów państwowych do publicznego udostępniania
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200