Targi nowoczesnej policji

W ubiegły czwartek odwiedziłem targi EuroPolTech w Warszawie.

EuroPolTech to impreza, na której wystawiają się głównie producenci sprzętu dla służb mundurowych - policji, straży pożarnej i służb specjalnych. Większość ekspozycji stanowiły urządzenia do łączności, bezpieczeństwa fizycznego, broń i amunicja, odzież specjalna oraz buty. Te ostatnie oglądałem pod kątem trekingu (Haix, Lowa). Do tego można dodać spory wybór producentów silnych latarek diodowych (np. H14) oraz profesjonalne opakowania firmy PELI, np. wodoodporne i odporne na uderzenia pudełka nadające się do przechowywania komórki czy aparatu fotograficznego (albo laptopa).

Było sporo polskich wystawców. Np. producent "polskich hummerów" AMZ (Tur, Dzik) czy producenci aparatów latających typu UAV - np. TARKUS firmy WB Electronics, Koliber i Nietoperz opracowany przez Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych czy zbudowany na krakowskim AGH bezzałogowy helikopter o nośności 10 kg i zasięgu 10 km. Na targach byłem na zaproszenie polskiej firmy Liquidata, która pokazała samochód-laboratorium służący do fizycznego niszczenia dysków twardych przez ich roztwarzanie w kwasach. Robi wrażenie, bo z talerza dysku nie zostają nawet ścinki, a jedynie słomkowy płyn, który potem jest wykorzystywany jako koagulant do oczyszczania ścieków.

Wystawiano także trochę technologii związanych z bezpieczeństwem informacji - na przykład zagłuszacze sygnałów radiowych czy komory Faraday'a (Siepel). Byli także producenci i integratorzy rozwiązań biometrycznych (Cross Match, Koncept-L). Inny zespół z AGH pokazywał działanie systemu Indect służacego do zwiększenia wykrywalności przestępstw w Unii Europejskiej, a konkretnie aplikacji INACT służącej jako bezpieczny i legalny magazyn do przechowywania elektronicznego materiału dowodowego. Swoje systemy pokazywało też Biuro Łączności i Informatyki KGP (KSIP, SPP, baza daktyloskopijna). Wystawiał się też producent aplikacji OpenMind to data miningu i korelacji danych z otwartych źródeł wywiadowczych oraz IntraSoft-TSL, producent systemu "dla instytucji upoważnionych" czyli zarządzania podsłuchami telekomunikacyjnymi.

Swoje wystawy miało również Centralne Biuro Antykorupcyjne, Komenda Główna Policji czy Służba Celna. Celnicy pokazali np. skrytki stosowane do przemytu papierosów - baki, kanistry a nawet gaśnice z podwójnym dnem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200