Cloud computing - szansa, czy zagrożenie dla CIO?

Większość osób odpowiedzialnych za korporacyjne środowiska IT jest świadoma potencjalnych korzyści biznesowych wynikających z zastosowania rozwiązań oferowanych w modelu usługowym. W miarę wzrostu liczby wykorzystanych aplikacji dostarczanych w formie usługi rosną jednak obawy przed utratą kontroli nad środowiskiem IT.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie brytyjskiej firmy Vanson Bourne wynika, że utraty kontroli nad korporacyjnym środowiskiem IT wskutek rosnącej liczby wykorzystywanych w firmie aplikacji dostarczanych w formie usługi obawia się średnio co drugi (51 proc.) ankietowany dyrektor ds. IT. Inne obawy dotyczą m.in. wzrostu stopnia złożoności środowisk informatycznych na skutek wdrożenia na szeroką skalę rozwiązań oferowanych w modelu cloud. Kolejne 68 proc. obawia się poważnych problemów na etapie migracji do rozwiązań oferowanych w formie usługi. W tym wypadku ryzyko ma być związane m.in. z niepowtarzalnością i wysokim stopniem skomplikowania zależności między rozwiązaniami IT w ramach istniejącego środowiska informatycznego. Według wielu osób odwzorowanie istniejących założeń w ramach modelu hybrydowego będzie bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Tymczasem według ekspertów większość z tych obaw jest bezzasadna. "Pierwszym krokiem w kierunku stworzenia środowiska hybrydowego powinno być przeprowadzenie szczegółowej analizy zależności między poszczególnymi procesami i usługami IT. To z kolei może stanowić podstawę do racjonalizacji sposobu organizacji środowiska informatycznego i zasadnych decyzji w zakresie migracji do modelu cloud" - twierdzi Nathan Marke, jeden z autorów badania. Jednocześnie 57 proc. ankietowanych CIO podkreśla, że zdecydowaliby się na wymianę części aplikacji na oprogramowanie oferowane w formie usługi, gdyby nie obowiązujące i opłacone z góry usługi wsparcia technicznego dla posiadanych rozwiązań.

Z drugiej strony większość ankietowanych CIO jest świadoma potencjalnych korzyści biznesowych wynikających z zastosowania rozwiązań oferowanych w modelu usługowym. Aż w czterech na pięć firm (91 proc.) najbardziej opłacalny ma być model hybrydowy, w którym aplikacje dostarczane w formie usługi będą funkcjonować obok systemów instalowanych w ramach lokalnej infrastruktury IT. "Firmy w zdecydowanej większości są świadome faktu, że model cloud computing jest tylko kolejną możliwością w zakresie rozwoju środowisk informatycznych. W gestii kierownictwa pozostaje natomiast wybór najbardziej optymalnej formy organizacji systemów IT w firmie. W większości zrozumiałe są również podstawowe założenia koncepcji cloud computing" - uważa Nathan Marke. Według niego w wielu firmach głównym problemem jest opracowanie spójnej koncepcji zarządzanie środowiskiem łączącym wszystkie dostępne rozwiązania informatyczne. Badanie przeprowadzono na grupie szefów IT w 200 brytyjskich firmach.

Zobacz również:

  • Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s
  • Kwanty od OVHCloud dla edukacji
  • Nvidia odtworzyła całą planetę. Teraz wykorzysta jej cyfrowego bliźniaka do dokładnego prognozowania pogody

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200