Biznes wsparty outsourcingiem

Aż 500 mln USD wart jest rynek usług BPO w Polsce, Czechach, na Słowacji i na Węgrzech, czego 50% przypada na nasz kraj. W tym roku ma on wzrosnąć o 13%.

Rynek BPO w Polsce w liczbach:

2,5 mld USD to wartość w roku 2010 przychodów zagranicznych centrów usług SSC/BPO funkcjonujących w Polsce, uwzględniając wszystkie usługi, nie tylko ICT.

50 tys. osób zatrudnia

300 polskich i zagranicznych centrów usług działających w Polsce.

Źródło - Instytut Outsourcingu

Rok 2011 ma być przełomowy dla outsourcingu usług biznesowych w Polsce - zarówno w dziedzinie nowoczesnych usług świadczonych dla zagranicznych klientów, jak i na polskim rynku. Konieczność migracji w kierunku obsługi zaawansowanych procesów podkreślali uczestnicy seminarium i debaty zorganizowanych przez Xerox Polska, poświęconych właśnie polskiemu rynkowi BPO (Business Process Outsourcing).

Zaawansowane, innowacyjne usługi

"Przechodzenie od prostych, mało skomplikowanych usług do zaawansowanych i strategicznych procesów biznesowych to klasyczny kierunek ewolucji outsourcingu i jedyny pozwalający na maksymalne korzyści. Tutaj wyraźnie widać pole do dalszego rozwoju w Polsce. Nasze działania w tym roku będziemy skupiać na przekraczaniu barier ograniczających popyt na bardziej skomplikowane usługi, takie jak: sprzedaż, zarządzanie dokumentami, księgowość czy IT" - mówi Łukasz Gajewski, prezes Instytutu Outsourcingu i jednocześnie prezes Target BPO. "Trzeba dodać, że siłą polskich firm outsourcingowych są profesjonalne kadry i ciągła praca nad poziomem dostarczanych usług. Efektem połączenia tych dwóch czynników są zaś innowacyjne rozwiązania dla klientów, których branża BPO jest w Polsce zdecydowanym liderem" - przekonuje.

Według raportu Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce (ABSL) i Instytutu Outsourcingu, firmy branży BPO działające na naszym rynku zdobywają coraz większe zaufanie klientów, co może zaowocować w 2011 r. rosnącą liczbą bardziej rozbudowanych kontraktów. To, czy transformacja w kierunku zaawansowanych usług się powiedzie, zależy jednak od wielu czynników, wśród których należy wymienić dostępność wykwalifikowanych pracowników, jakość edukacji oraz kroki podejmowane przez polski rząd w kierunku wspierania nowych inwestycji w dziedzinie innowacyjnych usług biznesowych.

W roku 2010 jeszcze wyraźniej dokonał się bowiem geograficzny podział na ośrodki oferujące proste procesy oraz te bazujące na wykwalifikowanych kadrach, oferujące zaawansowane usługi oparte na wiedzy KPO (Knowledge Process Outsourcing). Poszczególne państwa i regiony zaczęły skupiać różne rodzaje procesów biznesowych. Chiny, Filipiny czy Singapur przyciągają głównie proste i niskokosztowe usługi back-office. Z kolei region Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska, skupił się na bardziej zaawansowanych procesach i wyższym stopniu specjalizacji obsługiwanych projektów.

Procesy oparte na wiedzy

Centra zlokalizowane w Polsce przyciągają procesy w obszarach coraz bardziej strategicznych dla klientów. Do tej puli zalicza się m.in.: konsulting, audyt, obsługę prawną i podatkową, zarządzanie ryzykiem, projektami i wiedzą, obsługę przejęć i fuzji oraz inne procesy finansowe. Polska stoi więc przed wielką szansą zbudowania swojej pozycji jako czołowej lokalizacji na Starym Kontynencie dla centrów świadczących usługi KPO.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200