Wirtualizacja a zasilanie i chłodzenie

Nie tylko wirtualizacja systemów IT przynosi oszczędności, można je również uzyskać optymalizując infrastrukturę fizyczną. Wymaga to jednak jej modernizacji. Podpowiadamy, jak przez zastosowanie odpowiednich systemów zasilania i chłodzenia zwiększyć korzyści płynące z wirtualizacji.

Wirtualizacja a zasilanie i chłodzenie

Koncepcja wirtualizacji w informatyce zaczęła funkcjonować już na początku lat 60. XX wieku. Jej korzenie sięgają idei partycjonowania, pozwalającej dzielić jeden serwer fizyczny na wiele logicznych. Wirtualizacja daje możliwość efektywniejszego wykorzystania serwerów oraz przynosi dodatkowe korzyści związane z redukcją wymaganych zasobów.

Wirtualizacja a zasilanie i chłodzenie

Przykładowe porównanie TCO przy różnych scenariuszach rozwoju dużego centrum danych

Widać to wyraźnie przy konsolidacji serwerów, która bardzo szybko przekłada się na wymierne oszczędności. W większości przeciętnych aplikacji w centrum przetwarzania danych jest bowiem zwykle używane tylko 5-25% możliwości serwerów. Typowy współczynnik konsolidacji 8:1 (oznaczający osiem wirtualnych maszyn zlokalizowanych na jednym serwerze fizycznym) skutkuje redukcją zużycia prądu pobieranego przez serwery na podobnym poziomie, tj. prawie ośmiokrotnie. Zdarzają się jednak przypadki, że współczynnik ten wynosi aż 20:1 lub nawet więcej.

Zobacz również:

  • 5 priorytetów, które obniżają koszty chmury i usprawniają operacje IT

Mniej energii pobieranej przez urządzenia IT to również mniejsze jej zużycie przez systemy zasilania i chłodzenia, które utrzymują odpowiednie parametry zasilania i temperaturę, zapewniając bezawaryjną pracę centrum przetwarzania danych lub serwerowni. Taka sytuacja powinna dać początek do przystosowywania infrastruktury zasilania i chłodzenia do nowych wymagań.

Zjawiska występujące w systemach zasilania i chłodzenia po zastosowaniu wirtualizacji

W wirtualnych środowiskach bardzo dobrze sprawdzają się serwery typu blade. Ich stosowanie ma również zalety z punktu widzenia redukcji zasilania, gdyż są efektywniejsze niż serwery stelażowe czy wolnostojące. Wirtualizacja, ze względu na zwiększony poziom wykorzystania serwerów, może być przyczyną powstawania obszarów o wysokiej gęstości mocy.

Funkcjonowanie wielu wirtualnych maszyn na jednym serwerze fizycznym zwiększa znaczenie biznesowe każdego z nich. Wywołuje to znaczący wzrost wymagań stawianych systemom zasilania i chłodzenia, tak aby zapewnić odpowiednio wysoki poziom dostępności systemu teleinformatycznego. Efektem wirtualizacji jest również dynamiczne przenoszenie, uruchamianie i zatrzymywanie aplikacji, skutkujące obciążeniami zmieniającymi swą wartość oraz rozmieszczenie w pomieszczeniu serwerowni. To zjawisko stanowi dodatkowe wyzwanie dla infrastruktury zasilania i chłodzenia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200