Inteligentne liczniki w praktyce

Wdrożenie systemu inteligentnego opomiarowania w Energa-Operator jest pierwszym w Polsce projektem tego rodzaju.

Realizacja w spółce Energa-Operator projektu AMI (Automated Metering Infrastructure) ma umożliwić zdalne zarządzanie układami pomiarowymi i zdalne pozyskiwanie danych pomiarowych, zwiększyć efektywność dostarczania energii i usprawnić zarządzanie siecią, a w pewnej perspektywie czasowej skłonić odbiorców energii do jej bardziej oszczędnego zużycia, a nawet generowania energii na potrzeby całej sieci. System AMI ma stać się podstawą i pierwszym krokiem do wdrożenia systemu inteligentnej sieci.

Przyjęto, że liczniki komunalne i bilansujące zostaną przekazane przez minimum trzech dostawców i co najmniej trzech dostawców zapewni rozwiązania telekomunikacyjne dla każdej technologii. Urządzenia pośredniczące i liczniki zostaną zainstalowane przez tego samego dostawcę w ramach jednej lokalizacji geograficznej. Dostawcy zobowiązani zostaną do przekazania specyfikacji technicznej urządzeń wraz z licencjami do własnego wykorzystania przez Energa-Operator. Instalacja liczników i warstwy telekomunikacyjnej ma zostać zrealizowana własnymi siłami kadrowymi Energi. Wyjątkiem od tej zasady ma być budowa aplikacji AMI i dostawa sprzętu IT, które zostaną powierzone jednemu dostawcy.

Od Helu po Kalisz

W tej chwili na etapie wdrożenia jest zdalny odczyt liczników u klientów przemysłowych. Na początku grudnia 2010 r. Energa obsługiwała w ten sposób 18 tys. klientów przemysłowych. Trwa postępowanie przetargowe, którego celem jest wyłonienie aplikacji AMI; przygotowywana jest dokumentacja przetargowa na potrzeby przetargu, który pozwoli wybrać dostawców liczników i rozwiązań komunikacyjnych. Docelowo system AMI obejmie 2,5 mln klientów komunalnych i 300 tys. klientów biznesowych. Wdrożenie AMI w Energa-Operator jest największym planowanym przedsięwzięciem tego rodzaju w Polsce.

Zanim projekt wszedł w fazę realizacji, zdefiniowano ponad 500 wymagań funkcjonalnych dla systemu AMI. Wymagania te dotyczyły liczników komunalnych i urządzeń instalowanych u klientów końcowych, liczników bilansujących i urządzeń instalowanych na stacjach SN/nN, koncentratorów i ich modułów komunikacji, urządzeń telekomunikacyjnych oraz samej aplikacji AMI, będącej systemem akwizycji, przechowywania i udostępniania danych.

Do przeprowadzenia pierwszego etapu prac wybrano trzy lokalizacje, w których zostanie uruchomionych 100 tys. liczników. Hel ma się stać bazą pilotażową projektu smart grid, weryfikującą działanie systemu w zabudowie mieszanej. Kalisz stanie się obszarem weryfikacji technologii WiMax w zabudowie miejskiej o dużym zagęszczeniu. Natomiast Drawsko Pomorskie ma stać się poligonem weryfikacji technologii PLC na niskim i średnim napięciu w rozproszonej zabudowie. Wybór trzech różnych lokalizacji umożliwi weryfikację różnych technologii komunikacyjnych rekomendowanych do realizacji AMI.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200