SAP nie zamierza płacić Oracle dodatkowych 212 mln USD odszkodowania

Przedstawciele niemieckiego koncernu stanowczo odmówili zapłaty odsetek, które zdaniem władz koncernu Oracle powinny być doliczone do opiewającej na 1,3 mld USD kary finansowej nałożonej na SAP wyrokiem kalifornijskiego sądu. Oracle domaga się bowiem odsetek za okres poprzedzający wydanie orzeczenia.

Mimo przyznania firmie Oracle odszkodowania w wysokości 1,3 mld USD przepychanki między władzami amerykańskiego koncernu i kierownictwem niemieckiego SAP nadal trwają. Przedstawiciele kierownictwa amerykańskiego koncernu uznali jednak, że firmie Oracle należą się odsetki za okres poprzedzający wydanie orzeczenia. Przyznane wyrokiem sądowym odszkodowanie stanowi równowartość "hipotetycznych licencji", które należąca w przeszłości do SAP firma TomorrowNow musiałby posiadać, aby w legalny sposób zyskać dostęp do dokumentacji technicznej wykorzystywanej w celu świadczenia usług konkurencyjnych wobec Oracle. Zgodnie z ujawnionymi dokumentami władze amerykańskiego giganta domagają się odszkodowania naliczonego od wartości roszczenia i liczonego od momentu poniesienia szkody do czasu uzyskania wyroku. Prawnicy Oracle podkreślają, że jest to działanie całkowicie rutynowe. Jako ciekawostkę warto dodać, że moment poniesienia szkody przyjęto początek stycznia 2005 roku, czyli datę zakupu spółki TomorrowNow przez SAP. Wysokość naliczonych w ten sposób odsetek to ok. 212 mln USD.

Według przedstawicieli SAP dodatkowe roszczenia kierownictwa Oracle są bezzasadne. Pod wątpliwość poddawana jest również metoda naliczania odsetek za okres poprzedzający wydanie orzeczenia. Zdaniem władz niemieckiego koncernu odsetki liczone zgodnie z obowiązującymi w Stanach Zjednoczonych przepisami wyniosłyby maksymalnie 22,7 mln USD. Przedstawiciele kierownictwa SAP wielokrotnie podkreślali, że nie zamierzają unikać odpowiedzialności za działania pracowników spółki należącej niemieckiego koncernu. Jednak zdaniem władz SAP przyznane firmie Oracle odszkodowanie wielokrotnie przewyższa wysokość strat, jakie amerykański koncern w rzeczywistości poniósł wskutek działalności firmy TomorrowNow. Warto nadmienić, że o ile kierownictwo Oracle szacuje poniesione szkody na przynajmniej 2 mld USD, tak według władz SAP wynoszą one co najwyżej kilkadziesiąt milionów dolarów. Niezależnie od tego niemiecki koncern będzie musiał najpewniej ponieść koszty procesowe, których wysokość jest szacowana na kolejne 120 mln USD. Pokaźną część tej kwoty stanowi wynagrodzenie dla prawników wynajętych przez władze koncernu Oracle.

Czytaj też:

Czy wyrok w sprawie Oracle i SAP zmieni sytuację w branży ERP?

Pierwsze urządzenia analityczne oparte na rozwiązaniach SAP już na rynku

Amerykański regulator sprawdzi okoliczności odejścia Marka Hurda ze stanowiska dyrektora generalnego HP

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200