Kolejne polskie gminy budują "Internet socjalny"

Na terenach wykluczonych - którymi nie są zainteresowani operatorzy komercyjni - Internet dla mieszkańców mogą budować gminy. Tak dzieje się m.in. w Niepołomicach i Olkusz. Na takie inwestycje w Polsce dostępnych jest do roku 2013 360 mln euro!

W ramach działania 8.3 PO IG jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymać dofinansowanie na zapewnienie dostępu do Internetu dla osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym z powodu trudnej sytuacji materialnej lub niepełnosprawności. Budżet działania na lata 2007-2013 wynosi ponad 360 mln euro. Z pomocy finansowej z UE skorzystały m.in. Niepołomice i Olkusz.

Operatorzy niezainteresowani

Olkusz zdecydował się na budowę "socjalnego Internetu" bezprzewodowego dla mieszkańców po tym jak inwentaryzacja istniejącej infrastruktury teletechnicznej przeprowadzona przez Małopolski Urząd Miasta wykazała, że ok. 35% gospodarstw domowych w Gminie Olkusz nie posiada technicznych możliwości dostępu do Internetu z uwagi na dużą odległość gospodarstw domowych od urządzeń aktywnych operatorów komercyjnych, niską jakość istniejących sieci oraz brak infrastruktury teletechnicznej. "Przeprowadzona inwentaryzacja wykazała również brak zainteresowania operatorów komercyjnych inwestowaniem na obszarze objętym projektem, z uwagi na nierentowność inwestycji" - mówi Daniel Hickiewicz z Biura ds. Koordynacji Funduszy Unii Europejskiej w Urzędzie Miasta i Gminy Olkusz. I dodaje, że był to impuls do rozpoczęcia projektu "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców Gminy Olkusz", na które gmina otrzymała ponad 2,5 mln zł dofinansowania w ramach działania 8.3 POIG.

Wartość całego projektu wynosi ponad 2,9 mln. Za te pieniądze zapewniony zostanie dostęp do Internetu oraz sprzęt komputerowy mieszkańcom niepełnosprawnym oraz tym, którzy mają trudną sytuację finansową. W gminie Olkusz to razem 150 gospodarstw domowych i 29 jednostek podległych gminie. "Dzięki dostępowi do szeroko pojętej sieci szerokopasmowej osoby objęte projektem będą mogły podnosić kompetencje zawodowe, młodzież dorastająca w trudnych społecznie środowiskach będzie miała ułatwiony start w przyszłość, a osoby dotknięte wykluczeniem społecznym oraz niepełnosprawne będą mogły aktywizować się zawodowo" - wylicza Daniel Hickiewicz. Olkusz jest na początku drogi - projekt jest realizowany od sierpnia tego roku i jego zakończenie jest planowane na koniec roku 2013. "W tej chwili rozstrzygnięto pierwsze postępowanie przetargowe w ramach projektu na wyłonienie Inżyniera Projektu" - dodaje przedstawiciel Biura ds. Koordynacji Funduszy Unii Europejskiej w Urzędzie Miasta i Gminy Olkusz.

Załatać "białe plamy"

Bardziej zaawansowany w projekcie "Dostęp do Internetu szansą na lepszy start w przyszłość" jest gmina Niepołomice. "W chwili obecnej gmina rozpoczyna fazę realizacji projektu. Firma wyłoniona w drodze przetargu publicznego rozpoczęła budowę infrastruktury" - mówi Kajetan Konarzewski, Koordynator Jednostki Realizującej Projekt "Internet Szansą na Lepszy Start w Przyszłość" w Gminie Niepołomice. Do końca tego roku ma się zakończyć budowa infrastruktury. W ramach kontraktu z NextiraOne Polska zostaną zainstalowane i uruchomione stacje bazowe i stacje abonenckie oraz radiolinie pomiędzy stacjami bazowymi sieci. Firma ta przygotuje także dokumentację powykonawczą całego projektu. Jeszcze w listopadzie br. rozpocznie się zaś cykl szkoleń dla mieszkańców którzy otrzymają komputery z oprogramowaniem i dostępem do Internetu. Dlaczego gmina zdecydowała się na budowę Internetu dla mieszkańców? Władze Samorządowe zdecydowały się na realizację projektu z uwagi na troskę i dbałość o zrównoważony rozwój gminy i stworzenie możliwości dostępu do nowoczesnych narzędzi edukacyjnych niezależnie od uzyskiwanych dochodów czy też niepełnosprawność.

Na obszarze gminy Niepołomice, podobnie jak w Olkuszu, istnieją tzw "białe plamy", obszary na których operatorzy komercyjni nie są zainteresowani inwestowaniem w rozwój infrastruktury gwarantującej dostęp do szerokopasmowego Internetu z uwagi na brak opłacalności ekonomicznej. Bez interwencji środków publicznych postępowałaby dalsza marginalizacja i ubożenie mieszkańców tych obszarów. Realizacja projektu stwarza szanse dla dzieci i młodzieży na lepszy strat w przyszłość, akceptacje w grupach rówieśniczych, likwidacje dysproporcji pomiędzy gminą a dużą aglomeracja krakowską. "Chcę aby komputeryzacja i dostarczenie usług internetowych osobom do tej pory z różnych powodów wykluczonych cyfrowo pozwoliło im z większą nadzieją i pewnością spojrzeć w przyszłość" - powiedział Roman Ptak, Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice. W wyniku projektu 100 rodzin z gminy Niepołomice, wyłonionych we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, otrzyma dostęp do Internetu wraz z komputerem, a 200 osób zostanie objęta szkoleniami dotyczącymi użytkowania komputera i korzystania z zasobów Internetowych. Planowana przepustowość "socjalnego Internetu" w Niepołomicach to 512kb/s do 1Mb/s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200