Optycznie w centrum danych (cz. 2): Liczby nie do wyobrażenia

Centra danych zaspokajają obecnie najbardziej żywotne potrzeby biznesowe przedsiębiorstw oraz integrują ruch w sieciach IP, który do 2014 r. może wzrosnąć nawet 5-krotnie. Globalny ruch internetowy osiągnie wtedy czterokrotnie wyższy poziom, sięgając 767 eksabajtów, czyli przekroczy 3/4 zetabajta danych w ciągu roku. Wszystko za sprawą narastającego ruchu IP, popularności biznesowych transakcji oraz wymiany wideo między internautami.

Tegoroczny raport analityków Cisco Systems pokazuje, że rocznie na świecie powstaje ponad 5 eksabajtów nowych danych (w czerwcu dzienna porcja wyniosła 19 petabajtów, czyli 19 tys. terabajtów). Ogrom tych liczb sugeruje, że nawet niewielkie centra danych oraz ich okablowanie muszą elastycznie dostosowywać się do narastających wymagań związanych z uzyskaniem odpowiedniej pojemności pamięci, szerokości pasma czy niezawodności transportu.

Według tego samego źródła, ogólnoświatowy ruch IP osiągnie w 2014 r. prawie 64 eksabajtów miesięcznie, co odpowiada pojemności 16 miliardów płyt DVD, bądź 21 bilionów plików mp3 czy ewentualnie 64 biliardów (10^15) stron wiadomości tekstowych A4.

Oznacza to, że w 2014 r. w sieciach będzie funkcjonować 766,8 eksabajtów, czyli ponad 3/4 zetabajta danych - obsługiwanych przez gigantyczne data center. Są to niewiarygodnie duże i trudne do wyobrażenia zbiory. Wystarczy uzmysłowić sobie, że ogląd materiałów wideo, które przepłyną w każdej sekundzie 2014 r. przez sieci IP na całym świecie, zająłby kilka lat. Z podobnych szacunków wynika, że obejrzenie obrazów, które przepłyną przez te sieci w ciągu całego roku, wymagałoby 72 mln lat śledzenia ich treści.

Tabela jednostek cyfrowych

Do akceptowalnego poziomu eksponowania dowolnej informacji zlokalizowanej na odległych serwerach i produktach pamięci masowych, już teraz potrzeba znacząco większej przepustowości podstawowych fragmentów sieci, by na całej trasie przekazu do i z centrum danych uzyskać odpowiednią szybkość przepływu pakietów.

Optycznie w centrum danych (cz. 2): Liczby nie do wyobrażenia

Tabela jednostek świata cyfrowego

Istotnym ograniczeniem dostępu w komunikacji cyfrowej pozostaje kanałowa przepływność danych, obecnie standardowo osiągająca 10 Gb/s w sieci szkieletowej. W centrach danych i na obleganych szlakach komunikacyjnych coraz częściej sięga się już po rozwiązania optyczne 40 lub 100 Gb/s. Stało się to możliwe w wyniku postępu w technologiach transportowych (miniaturyzacja i mikrotechnologia) oraz wzrostu bezpieczeństwa tak przesyłanej informacji (kodowanie i kryptografia). Profesjonalne korzystanie ze zbiorów oraz aplikacji zlokalizowanych w odległych serwerach bazodanowych staje się nie tylko koniecznością, ale i jest coraz tańsze, chociaż pamięci, pasma oraz pojemności transportowej dla takich aplikacji nadal jest zbyt mało.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200