Optycznie w centrum danych cz. 1: 10GbE standardem LAN

Sieć LAN przechodzi metamorfozę optyczną, która ma usprawnić komunikację między wszystkimi użytkownikami sieci - głównie przez zwiększenie szybkości w szkielecie do 10 Gb/s. Włókna optyczne OM3 chwilowo rozwiązują ten problem w przedsiębiorstwach i ośrodkach przetwarzania danych, ale uzyskiwanie szybkości znacznie powyżej 1 Gb/s wymaga zmodyfikowanych źródeł światła VCSEL oraz optymalizowanych i wielomodowych włókien OM4.

Zwiększająca się liczba połączeń punkt-punkt oraz geograficzne rozproszenie sieci LAN w strukturach wirtualnych powodują szybkie wyczerpywanie się zasobów transportowych i utrudniają kompleksowe zarządzanie taką strukturą. Dopiero zastosowanie wielogigabitowej - najlepiej w pełni optycznej sieci - umożliwia operatorom pokonanie powstających ograniczeń.

Optycznie w centrum danych cz. 1: 10GbE standardem LAN

Ethernetowa sieć przedsiębiorstwa

Wzrost zapotrzebowania na szersze pasmo wynika wprost z narastającej popularności aplikacji multimedialnych i przekazów głosowych VoIP. Światłowodowe instalacje LAN stają się coraz bardziej poszukiwane i są rzeczywiście wdrażane. Tradycyjne medium miedziane nie jest bowiem w stanie sprostać tak dużym wymaganiom. Obecnie potrzebne są olbrzymie pojemności transmisyjne BL (przepustowość x długość łącza optycznego), podwajające się co kilka miesięcy i zmierzające ku transmisjom terabitowym. Osiągane obecnie parametry transportowe sieci LAN zapewniają pojemność transmisyjną BL od 200 Gb/s*km do 360 Tb/s*km, uzyskiwaną przede wszystkim za pomocą włókien światłowodowych o różnej tłumienności i jakości. I ciągle jest to za mało.

Rośnie popularność włókna

Potrzebę instalowania coraz szerszego pasma stymuluje obecnie kilka czynników, takich jak: wirtualizacja systemów operacyjnych, przełączanie w chmurach czy rozwój usług telefonii internetowej oraz kablowej emisji obrazów HDTV. Ekspansja internetowa aplikacji sieciowych RIA (Rich Internet Application), a także nowe koncepcje przetwarzania danych w klastrach i chmurach - stanowią dodatkowe impulsy. Stosowanie rozwiązań optycznych 10GbE niewątpliwie weszło w fazę intensywnego rozwoju, o czym świadczą spadające wreszcie ceny modułów optycznej konfekcji interfejsowej 10 Gb/s.

Popularność multimediów w internecie powoduje, że ruch pakietowy globalnej infrastruktury podwaja się już co trzy miesiące, powodując pogarszanie się warunków transmisji. Sytuację tę ma rozładować kolejna era światłowodowa, określana jako NGA (Next Generation Access) i obejmująca technologie optyczne o przepustowości 40/100 Gb/s.

Miedziane instalacje LAN stopniowo ustępują więc miejsca okablowaniu optycznemu, a wielomodowe i optymalizowane włókna klasy OM (głównie OM3) rozwiązują problem transportu optycznego wewnątrz przedsiębiorstw oraz ośrodkach data center (min. 1 Gb/s). Do wdrażania większych przepływności są potrzebne zmodyfikowane źródła światła (lasery tradycyjne lub specjalizowane VCSEL) oraz usprawnione włókna optyczne (obecnie OM4). Instalowane obecnie okablowanie musi bowiem uwzględniać nie tylko bieżące potrzeby (ok. 10 Gb/s), ale powinno być przystosowane do łatwej modernizacji w stronę rozwiązań 40/100 Gb/s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200