Unia innowacji, czyli 3% PKB na badania i rozwój w UE

Według badań Boston Consulting Group, żadna z 10 najbardziej innowacyjnych firm świata nie pochodzi z Europy. Stary Kontynent wyprzedzają Stany Zjednoczone oraz Azja.

Dlatego w 2011 r. unijna komisarz ds. badań, innowacji i nauki Maire Geoghegan-Quinn chce zainwestować w innowacje rekordową kwotę 6,4 mld euro. Kwota ta zostanie zarezerwowana w budżecie UE na pomoc dla przedsiębiorstw.

Ponadto, jedną z inicjatyw Strategii Europa 2020 jest "Unia Innowacji", czyli zestaw zaleceń zakładający wzrost produkcji oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań i technologii. Głównym narzędziem realizacji tej inicjatywy ma być zwiększenie nakładów na działalność badawczo-rozwojową. To jeden z flagowych projektów nowej unijnej strategii gospodarczej Europa 2020. Promowanie innowacji ma przełożyć się na wzrost gospodarczy i nowe miejsca pracy - nawet 3,7 mln nowych miejsc, a roczny PKB wzrósłby nawet o 795 mld euro

Zobacz również:

  • Biały Dom wyda zasady dotyczące sztucznej inteligencji
  • Komisja Europejska otworzyła konsultacje społeczne ws. metawersum

Polska ma co odrabiać, gdyż udział nakładów na badania i rozwój wynoszą w naszym kraju 0,6% PKB. Dla porównania w krajach o wysoko rozwiniętej gospodarce sięgają 3% PKB.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200