Pasmo, więcej pasma

Segment rynku związany z usługami szerokopasmowymi jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin IT. Firmy analityczne prześcigają się w prognozach: w 2015 r. ma być od 1,5 mld (ABI Research) do 3,2 mld (Ovum) użytkowników mobilnego broadbandu, trzykrotnie więcej niż jego stacjonarnej odmiany. Przepustowości łączy mają być liczone w gigabitach, otwartym pytaniem pozostaje jedynie kwestia ich realnego wykorzystania przez użytkowników.

W pogoni za marzeniami

Jeszcze kilka lat temu postulat doprowadzenia łącza szerokopasmowego do każdego domu wydawał się trudną do wyobrażenia fantazją, a jedyną jego wartością było wytyczenie kierunku przyszłych zmian. Obecnie pomysł ten nabiera realnych kształtów. W maju br. Komisja Europejska opublikowała "Agendę cyfrową", będącą planem działań zmierzających ku pobudzeniu koniunktury i zwiększeniu dobrobytu w Europie poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Ten zbitek gładkich słów ma mieć jednak przełożenie na faktyczne działanie poszczególnych państw Unii Europejskiej. Zgodnie z założeniami, w 2020 r. wszyscy mieszkańcy państw członkowskich UE powinni mieć zapewniony dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s, a w połowie gospodarstw domowych powinny funkcjonować łącza o szybkości co najmniej 100 Mb/s. Biorąc pod uwagę, że łączna liczba użytkowników internetu w tych krajach wynosi ok. 250 mln, to zrealizowanie takiego projektu z sukcesem może okazać się nie lada wyzwaniem.

Wydaje się jednak, że z punktu widzenia użytkowników ważniejsze od parametrów łączy jest ich powszechna dostępność. Dobrym przykładem takiego toku rozumowania jest zapisane w ustawie fińskiego parlamentu prawo do 1-megabitowego dostępu do sieci dla każdego mieszkańca. Tamtejszy rząd już w ubiegłym roku zobowiązał się do wprowadzenia odpowiednich przepisów i modernizacji sieci dostępowych. Co więcej, do 2015 r. Finowie mają zyskać masowy dostęp do łączy 100 Mb/s, co nie tylko wypełni założenia "Agendy cyfrowej", ale ponownie wyniesie Skandynawię na piedestał krajów o największym stopniu rozwoju technologii informatycznych.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że już w 2007 r. 75-letnia Sibritt Löthberg z Karlstad w Szwecji otrzymała w "prezencie" od swojego syna (ówczesnego pracownika Cisco Systems) jedno z najszybszych, prywatnych łączy internetowych na świecie. Połączenie o przepływności 40 Gb/s miało być prezentacją możliwości rozwiązań światłowodowych, które z powodzeniem będzie można stosować w celach komercyjnych. W tym charakterze rozwiązania 40 Gb/s zawitały także do Polski. W czerwcu br. Exatel podpisał umowę z firmą NextiraOne na modernizację sieci szkieletowej IP MPLS. Dzięki realizacji projektu na terenie Polski zostaną uruchomione łącza o przepustowości 40 Gb/s, które będą oferowane operatorom i największym przedsiębiorstwom. Rdzeń sieci o tak wysokiej przepływności wdrożyła w swoim centrum także Netia (rozwiązanie oparte na routerach CRS-1 Cisco i technologii IPoDWDM).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200