Droga do własnej chmury

Przedsiębiorstwa, dla których technologia cloud computing w modelu publicznym nie jest odpowiednia, mogą skorzystać z zalet chmury, tworząc ją w modelu prywatnym. Zagadnieniom drogi do prywatnej chmury poświęcona była konferencja EMC Forum.

Przejście do modelu cloud computing zazwyczaj odbywa się w trzech etapach. Początkowo wirtualizacją i tworzeniem chmury jest zainteresowany wewnętrznie dział IT. Najważniejszym argumentem są niższe koszty spowodowane lepszym wykorzystywaniem sprzętu, usprawnienie procesów wewnętrznych, takich jak backup czy zarządzanie serwisami. Ten etap ma za sobą wiele firm, gdyż technologia wirtualizacji jest dość dobrze przyjmowana przez biznes i znajduje swoje zastosowanie nawet w niewielkich środowiskach firm MSP.

Drugim krokiem jest zainteresowanie zmianami, które ta technologia może spowodować w biznesie. Najbardziej cenione jest przyspieszenie pracy działów deweloperskich, krótsze wdrażanie aplikacji, lepsza skalowalność i uproszczenie wielu procedur związanych z rozpoczynaniem projektów. Obniżenie kosztów jest szczególnie widoczne przy rozpoczynaniu projektów, gdyż dzięki wirtualizacji nie jest wymagany zakup nowego serwera do niedużej aplikacji. Jednocześnie firma zaczyna liczyć koszty eksploatacji usług i dokonywane są daleko idące optymalizacje. Nie ma już serwerów uruchamianych ad hoc, pojawia się zaawansowane planowanie i automatyzacja dostarczania zasobów. Na tym etapie znajduje się pewna część organizacji, które posiadają wdrożone rozwiązania wirtualizacyjne i czerpią korzyści z udanego wdrożenia. Niektóre z tych firm inwestują dalej, gdyż nawet mimo nieco wyższych kosztów, uzyskują wartość dodaną w postaci technologii dostępnych dla więcej niż jednej usługi.

Trzecim etapem przejścia do modelu cloud computing jest zmiana budżetowania IT. Zamiast własnego budżetu, pokrywającego koszty IT, odbywa się migracja do rozliczania działu jako usługowego, gdzie wystawia on ionnym działom rachunki za świadczone usługi. Stosunkowo niewiele firm korzysta z tego modelu rozliczeń, gdyż wymaga on dokładnej znajomości kosztów, dobrego planowania oraz posiadania odpowiedniej infrastruktury, automatyzującej wiele czynności. Najtrudniejszym problemem jest jednak zmiana mentalności kierowników i dyrektorów poszczególnych działów, niezbędna, by przejść do innego systemu rozliczeń z działem usługowym.

Bezpieczeństwo chmury prywatnej

Migracja do środowiska wirtualizowanego wiąże się ze zmianą polityki bezpieczeństwa w organizacji, gdyż zmieniają się bardzo ważne zasady eksploatacji serwerów. Chmura prywatna jest technologią z wyboru, jeśli firma przetwarza dane wrażliwe, a także w przypadku większych przedsiębiorstw. Przed migracją należy jednak oszacować ryzyko, związane ze wdrożeniem tej technologii w danej firmie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200