Między rządem a samorządem

Inicjatywa Linia Współpracy, forsowana przez marszałków województw w kształcie ustalonym na początku 2010 r., mija się z obecnym podejściem MSWiA do informatyzacji.

Inicjatywa budzi na dodatek opór dużych miast, toczących podskórną walkę o władzę z samorządem regionalnym. Samorządy wojewódzkie od dłuższego czasu próbują wziąć na siebie rolę koordynatora rozwoju społeczeństwa informacyjnego i sprawnej administracji publicznej. Urzędy marszałkowskie - wprost nie podważając konstytucyjnej zasady subsydiarności - z racji dysponowania pieniędzmi w Regionalnych Programach Operacyjnych zdobywają rzeczywisty wpływ na decyzje w gminach i powiatach. Znowuż MSWiA potrzebuje współpracy z samorządami, by upowszechnić e-PUAP i pl.ID. Wszelako ciężko szukać wsparcia u wszystkich wójtów, burmistrzów, prezydentów czy też marszałków. Jednak w kształcie proponowanym przez marszałków Inicjatywa nie ma szansy być przyjęta przez rząd. Prędzej powstanie nowy Plan Informatyzacji Państwa.

Ręka wyciągnięta po zgodę

18 lutego 2010 w Opolu, podczas Konwentu Marszałków Województw RP, strona samorządowa podpisała list intencyjny w sprawie współpracy pomiędzy samorządami województw a MSWiA. Dokument Linia Współpracy określa zasady budowania i rozwijania systemów teleinformatycznych państwa na poziomie rządowym i samorządowym, w celu modernizacji administracji publicznej. Podpisujące list intencyjny strony zobowiązały się do czynnego uczestnictwa w koordynacji prac i uzgadniania obszarów współdziałania projektowanych i eksploatowanych systemów teleinformatycznych w administracji rządowej i samorządowej, aby zapobiegać zjawisku powielania tych samych rozwiązań w wielu systemach oraz umożliwić wymianę doświadczeń w ramach rozpowszechniania dobrych praktyk.

List intencyjny stanowił załącznik do Dokumentu Programowego "Linia Współpracy podmiotów publicznych administracji rządowej i samorządowej na rzecz modernizacji funkcjonowania państwa w zakresie współdziałania centralnych i regionalnych systemów teleinformatycznych". MSWiA (wiceministrem był wówczas Witold Drożdż) zadeklarowało utrzymanie w mocy postanowień dotyczących zasad funkcjonowania platformy e-PUAP i pl.ID oraz zasad funkcjonowania przewidzianych dla platform regionalnych zapewniając celowość i zasadność integracji projektów informatycznych realizowanych przez strony. Województwa zadeklarowały, z kolei, budowę lub rozbudowę wojewódzkich platform portalowych zintegrowanych z e-PUAP.

Samorządy wojewódzkie przygotowały dokument "Minimalne wymagania portali regionalnych świadczących usługi elektroniczne na poziomie województwa i zintegrowanych z ePUAP". Tymczasem nowy wiceminister Piotr Kołodziejczyk - pomimo upływu sześciu miesięcy od objęcia stanowiska - nie doprowadził do podpisania przez MSWiA porozumienia z marszałkami. Zagorzali zwolennicy Inicjatywy Linia Współpracy (ILW) nie szczędzą gorzkich słów pod adresem wiceministra.

W ich ocenie regiony nie mogą dłużej czekać, co dalej będzie z ILW - czas przecież tworzyć portale regionalne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200