Informacja w cenie

KRUK SA jest firmą, która intensywnie wykorzystuje zdobycze nowoczesnej informatyki. Chociaż branża, w której działa, jest trudna i obrosła wieloma mitami, nie można negować sukcesów, które odnosi dział IT oraz firma jako całość.

"Dla niektórych osób, technologia mobilna to była zupełna nowość - ogromny skok technologiczny. Stopniowo poznali możliwości, które oferuje, i dzięki temu mogą obecnie działać znacznie sprawniej niż kiedyś" - stwierdza Łukasz Neuman, dyrektor ds. IT w firmie KRUK SA.

Firma KRUK SA jest niekwestionowanym liderem rynku zarządzania wierzytelnościami. Najważniejszą aplikacją firmy, przechowującą informacje o sprawach i dłużnikach, jest Delfin. Jest to oprogramowanie dopasowane do potrzeb przedsiębiorstwa, powstało w jego własnym dziale deweloperskim. Ponieważ w KRUK SA pracują także windykatorzy terenowi, naturalnym krokiem było opracowanie aplikacji, która łącząc się z centralnymi zasobami firmy, usprawniłaby ich pracę. Takim programem jest Delfin Mobile. Aplikację tę zintegrowano z nawigacją GPS, a także z cyfrowym aparatem fotograficznym wbudowanym w telefon, zapewniając przy tym synchronizację z firmową bazą Delfina. Zadaniem aplikacji jest maksymalne ułatwienie i usprawnienie pracy windykatorów terenowych, zatem wstępnie opracowano optymalizację trasy przejazdów z wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji. Już teraz IT pracuje nad wdrożeniem kolejnych usprawnień. "Był to skomplikowany problem od strony matematycznej, deweloperzy badali działanie kilku algorytmów, najlepiej wypadł jeden z nich przeznaczony do rozwiązywania problemu komiwojażera. Być może nie jest to najlepszy algorytm w ogóle, ale w naszym przypadku do 20 punktów dawał najlepsze wyniki" - mówi Łukasz Neuman, dyrektor ds. IT w firmie KRUK SA.

Aplikacja tworzy jedną całość z Delfinem w centrali, zatem jeśli koordynator planuje jakiś pakiet wizyt, następuje wybór na podstawie kryteriów, optymalizacja i przekazywanie informacji do windykatora w terenie. Każdy mobilny pracownik ma dostęp do wszystkich koniecznych informacji w trybie online; gdy dokona ustaleń z dłużnikiem, wprowadza je do aplikacji i są one automatycznie synchronizowane do głównej bazy. Z Delfina Mobile korzysta około 60 pracowników, jest to ważne narzędzie ich pracy. Aplikacja została napisana dla platformy Windows Mobile, wykorzystując technologię synchronizacji danych za pomocą łącza GPRS. Dla usprawnienia pracy wprowadzono zaawansowany monitoring (w tym kontrola poziomu naładowania baterii, widok ekranu) umożliwiający zdalną pomoc. Aplikacja została przygotowana w taki sposób, by łatwo dało się ją skalować oraz wdrażać w zagranicznych oddziałach firmy. "Początkowo pojawiły się problemy użytkowe wynikające stąd, że dla ludzi niektórych osób, technologia mobilna to była zupełna nowość - ogromny skok technologiczny. Stopniowo poznali możliwości, które oferuje i dzięki temu mogą obecnie działać znacznie sprawniej niż kiedyś. Planujemy wprowadzenie innego modelu windykacji terenowej, usprawnienie technologii data mining, używanej przy optymalizacji, co jeszcze bardziej usprawni proces windykacyjny. W pierwszym kwartale przyszłego roku zamierzamy wdrożyć tę technologię za granicą" - wspomina Łukasz Neuman.

Papuga telefonuje i słucha

Gdy dwa lata temu opisywaliśmy na łamach tygodnika Computerworld technologie automatyzacji pracy call center w KRUK SA, aplikacja już była zintegrowana z telefonią VoIP i opracowano zarządzanie kolejką wykonywanych połączeń wychodzących, a także wbudowano pomoc dla pracowników call center. Aplikacja wyświetlała wszystkie niezbędne informacje i samoczynnie zestawiała połączenie. Obecnie zamiast prostego dialera, pobierającego informację z kolejki uzupełnianej na podstawie statycznych kryteriów, wprowadzono zaawansowany system o wdzięcznej nazwie Papuga, który w inteligentny sposób zestawia połączenie, pomijając sygnał zajętości, pocztę głosową i inne automatyczne zapowiedzi. Dzięki eliminacji większości takich połączeń, znacząco wzrosła wydajność pracy całego call center. Aplikacja rozpoznaje zgłoszenia sekretarek automatycznych i skrzynek poczty głosowej, zostawiając wtedy predefiniowaną wiadomość.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200