Rok spokojnego słońca

Po wielkim projekcie kdpw_stream czas na wykorzystanie doświadczeń z jego przeprowadzenia w kolejnych działaniach Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Dossier
Sławomir Panasiuk, wiceprezes zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A., odpowiedzialny za IT. W firmie początkowo jako starszy specjalista w Dziale Rozwoju i Analiz, potem szef Zespołu ds. Informatycznych Systemów Aplikacyjnych, dyrektor Działu Informatyki oraz dyrektor generalny ds. technologii. Pracował także jako programista, projektant, szef zespołu projektowego w Zespole Informatyki Warszawskiego Okręgu Wojskowego, jako szef Wydziału Eksploatacji Systemów Komputerowych Departamentu Administracyjno-Koordynacyjnego MON. Ukończył studia podyplomowe z zakresu informatyki, szereg kursów związanych z narzędziami projektowo-programistycznymi jak również cykl kursów związanych z wykorzystaniem komunikatów SWIFT na rynku kapitałowym, oraz liczne szkolenia z zakresu zarządzania IT i zarządzania projektami. Absolwent Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej, o specjalności eksploatacja systemów komputerowych. W czerwcu br. odbierał prestiżową nagrodę stowarzyszenia COMMON Europe, zrzeszającego użytkowników komputerów IBM, dla KDPW. Sławomir Panasiuk jest członkiem Klubu CIO. Został wybrany CIO Roku 2009.

Co zmieniło się od czasu zakończenia wielkiego projektu kdpw_stream? Trudno oczekiwać wydarzeń porównywalnej skali, ale charakter wdrożenia, zmieniający w tak zasadniczy sposób działalność Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, sprawił, że zapewne nadal w jego kontekście prowadzone są zmiany, dostosowania, powielanie dobrych praktyk...

Ten rok, rok weryfikacji przyjętych rozwiązań biznesowych i technologicznych, był przede wszystkim bezawaryjny - nie musieliśmy niczego naprawiać we wdrożonym systemie. Można powiedzieć, że był to także rok satysfakcji z wykonanej pracy. Prowadziliśmy projekty zmian, które z harmonogramu wdrożenia zostały za porozumieniem stron wyjęte, głównie poprawki dla naszych klientów, które nie rzutowały na działanie całości, ale wymagały czasu, a my przede wszystkim chcieliśmy zdążyć w założonym terminie. Wydajność systemu zweryfikowały wydarzenia na rynku - mieliśmy ofertę publiczną PZU i w ciągu jednego dnia rozliczyliśmy kilkaset tysięcy transakcji. Jestem bardzo zadowolony, ponieważ nie było żadnej znaczącej awarii.

Po zamknięcie takiego projektu można było, zapewne, zająć się także innymi, ważnymi działaniami, na które nie pozwalało wcześniej zaangażowanie w kdpw_stream...

W pierwszej kolejności wymieniłbym moduł zarządzania ryzykiem SPAN - jego wdrożenie odbyło się już na początku roku. Ponadto, od zmiany zarządu w lipcu ub. roku mieliśmy kilka miesięcy na przygotowanie nowej strategii IT. Kładzie ona nacisk na prognozowanie trendów biznesowych i technologicznych, oparcie naszych wyborów na korzyściach pod względem kosztów, jakości komunikacji i spasowaniu ze strategią biznesu. Przykładem działania w tym duchu jest decyzja o wspieraniu wymiany danych w oparciu o standard ISO 20022, w formacie XML. Będziemy starali się nakłonić naszych klientów, na przykład banki, do odejścia od standardu ISO 15022, który nie jest dopasowany do rynku kapitałowego. Będziemy promować nowy standard, m.in. sukcesywnie wprowadzając format XML-owy we własnych komunikatach.

Podpieramy się także argumentem naszej współpracy z Europejskim Bankiem Centralnym w projekcie Target 2 Security, tam standardem jest ISO 2022 i XML.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200