Rola serwera IBM WebSphere Application Server w IBM WebSphere Process Server
IBM WebSphere Application Server (w skrócie WAS) jest serwerem aplikacyjnym realizującym wytyczne specyfikacji Java Enterprise Edition (w skrócie JEE). W zależności od wersji serwera WAS będzie to inna wersja JEE, np. WAS 7 jest certyfikowaną implementacją specyfikacji JEE 5.
Rolą serwera aplikacji jest udostępnienie usług, które opisane są w specyfikacji JEE, ale nie tylko. Są również takie funkcjonalności, które są cechą serwera WAS, ale nie wymagane przez JEE, np. klastrowanie, a co za tym idzie zagwarantowanie wysokiej dostępności, odporność na awarie (a raczej zniwelowanie ich skutków), czy równoważenie obciążenia. W ten sposób aplikacje pisane zgodnie z wytycznymi specyfikacji JEE mogą być uruchamiane na środowisku uruchomieniowym jakim jest WAS. Jeśli do tego dodać funkcjonalności spoza specyfikacji JEE zaoszczędzamy czas podczas rozwoju aplikacji, bo zamiast pisać usługi "od zera" opieramy się na ich istnieniu w serwerze.
IBM WebSphere Process Server (w skrócie WPS) jest serwerem aplikacyjnym oferującym m.in. kontener procesów biznesowych opisanych przez specyfikację WS-BPEL. Głównym nośnikiem technologicznym są specyfikacje Service Component Architecture (SCA) oraz Service Data Object (SDO), które udostępniają aplikacje WPSowe jako zbiór komponentów SCA korzystających z obiektów SDO. Podobnie jak specyfikacja JEE w WASie, tak SCA i SDO w WPSie upraszczają tworzenie aplikacji opartych na usługach, co podkreślane jest przez podejście architektoniczne Service-Oriented Architecture (SOA).
Jednakże do realizowania swojej funkcjonalności, WPS potrzebuje wsparcia serwera aplikacyjnego, który oferuje usługi monitora transakcyjnego, zarządzania danymi przechowywanymi w relacyjnej bazie danych, bezpieczeństwo, czy współbieżność. I właśnie tu jest rola dla WASa. To właśnie WAS oferuje potrzebne, wręcz niezbędne, usługi do poprawnego funkcjonowania WPS. Możnaby powiedzieć, że WPS to rozszerzenie funkcjonalne WAS, albo potraktować WPS jako aplikację uruchomioną na serwerze WAS. W ten sposób IBM oferuje serwer JEE - WAS - oraz serwer WS-BPEL - WPS, a to pozwala administratorom znającym tajniki zarządzania WASem, w dużej mierze poczuć się komfortowo przy administracji WPSem, gdyż mechanizmy WPSa oparte są w całości na mechanizmach WASowych.
Oceń artykuł
Komentarze (2)
Najpopularniejsze
- Ministerstwo Cyfryzacji ma już swoją...
- Microsoft: Kinect dla Windows jeszcze w tym...
- Jakie skutki będzie miało wprowadzenie ACTA
- 5 zmian, które mogą zaważyć na...
- Boni powołał członków Rady Informatyzacji
- Koniec ery nieograniczonego dostępu do...
- Kolejne aresztowania w związku z aferą w...
- ATCA zostało wdrożone w sieci 3G Polkomtela...
- Rejestr Usług Medycznych, czyli największa...
- Nokia w trzy miesiące straciła miliard euro
Rekomendacje
Serwisy IDG - Warunki obsługi - Kontakt - Redakcja - Regulamin - O nas - Polityka prywatności - Serwis zgodny z ASME
Reklama - Licencjonowanie treści
Computerworld Polska i Computerworld Polska online są znakami towarowymi IDG Poland SA.
© Copyright 2012 International Data Group Poland S.A. 04-204 Warszawa ul. Jordanowska 12 tel.(+4822)321-78-00 fax(+4822)321-78-88





