Geosocialgames

Z połączenia Facebooka, smartfonów z GPS i mechanizmów rządzących grami powstają aplikacje, w których świat rzeczywisty przenika się z wirtualnym w coraz bardziej interesujący sposób.

"Ostatnia dekada była dekadą społeczności i budowania ram, w których społeczności mogą funkcjonować. Następna dekada będzie dekadą gier i budowania ram, w których możliwe będzie wywieranie wpływu na ludzkie wybory i zachowania. Mieszanka geo-taggingu i systemów społecznościowych z pewnością dostarczy nam silnych wrażeń".

Seth Priebatsch, prezes SCVNGR produkującej gry na urządzenia mobilne

Późne lato to ulubiona poru roku miłośników gór, jazdy konnej i niedzielnych rowerzystów. Oczywiście dawno minęły czasy, kiedy przygotowanie do kilkugodzinnej wyprawy wymagało jedynie przyzwoitego ubrania się oraz zapakowania prowiantu, manierki, mapy i kompasu. Producenci aplikacji na smartfony zatroszczyli się o to, abyśmy mogli nie tylko zaplanować wycieczkę z wirtualną mapą czy odczytać bieżące położenie, ale też zapisać całą trasę, przebyty dystans, średnią prędkość, czas trwania i różnicę wzniesień, uzupełnić zapis zdjęciami zrobiony w najbardziej atrakcyjnych miejscach, a następnie wysłać podsumowanie i mapę naszych osiągnięć mailem do znajomych lub opublikować je na Facebooku. Ewentualnie można pochwalić się na tablicy z wynikami wszystkich innych osób korzystających z danego serwisu, czy też po prostu zamieścić dane dla własnej informacji w archiwum, aby śledzić swoje dokonania na przestrzeni kolejnych miesięcy.

Monitoring także pod dachem

Oczywiście, jeśli ktoś jest osobnikiem typowo miejskim i uważa, że najlepszy aktywny wypoczynek zapewniają miejsca zadaszone, oświetlone i wyposażone w klimatyzację, nie powinien czuć się dyskryminowany, gdyż producenci aplikacji takich jak Skimble stworzyli możliwość monitorowania aktywności fizycznej podczas wykonywania 45 różnych rodzajów ćwiczeń - od ćwiczeń na siłowni (przy czym można sprecyzować, czy przez 10 minut rozciąga się mięśnie pleców, a przez 20 ćwiczy brzuszki, czy odwrotnie), przez aerobic, sztuki walki, nurkowanie z akwalungiem i grę w "ekstremalne frisbee", do hokeja na trawie, skoków ze spadochronem i surfingu.

Nie da się zaprzeczyć, że aplikacji takich jak EveryTrail, Trailhead, Trails czy Skimble nie znajdziemy w zestawieniu 25 najpopularniejszych aplikacji na iPhone’a, w którym królują proste gry i mało złożone aplikacje niewymagające niebezpiecznego napinania mięśni. Jednak tego rodzaju programy zasługują na uwagę ze względu na stosunkowo innowacyjne wykorzystanie możliwości stwarzanych przez współczesne urządzenia mobilne, a konkretnie ze względu na połączenie lokalizacji przestrzennej z mechanizmami rządzącymi światem gier i sieci społecznościowych.

Aplikacje typu EveryTrail nie byłyby nawet w części tak atrakcyjne, gdyby nie zaszyte w nich mechanizmy gry rozgrywanej przez zaangażowaną społeczność. Same przyciski "start" i "stop", nawet w połączeniu z przyciskiem "zobacz swoje statystyki" i atrakcyjnie podanym zestawieniem parametrów wycieczki, nie byłyby na tyle interesujące dla potencjalnych użytkowników, aby skłonić ich do systematycznego rejestrowania tras, wykonanych ze spadochronem skoków i wyciskanych na siłowni kilogramów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200