Trudna droga do informatyzacji

Po ośmiu miesiącach zakończył się jeden z głównych przetargów w projekcie informatyzacji polskiej służby zdrowia - na budowę i wdrożenie prototypu e-recepty. W całej Polsce elektroniczne recepty mają się pojawić dopiero w 2014 r.

Trudna droga do informatyzacji
Ustawa, która trafiła właśnie do konsultacji społecznych przedstawia świetlany obraz funkcjonowania elektronicznej służby zdrowia. Projekt ustawy - autorstwa Ministerstwa Zdrowia - zakłada m.in. możliwość umawiania się na wizyty w publicznych poradniach przez Internet, monitorowanie online statusu w kolejce do lekarza lub na badanie oraz skuteczniejsze wykrywanie fałszowania recept i dokumentacji medycznej. Do tego jednak długa i trudna droga. Na razie większość części składowych projektów P1 i P2, realizowanych przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, jest w fazie przetargów lub ich finalizacji. A należy pamiętać, że ich efektem będą tylko prototypy aplikacji, a nie systemy wdrożone we wszystkich placówkach służby zdrowia w Polsce.

E-recepta z poślizgiem

To jak długi i skomplikowany jest proces informatyzacji polskiej służby zdrowia - de facto toczący się od 1991 r. (pierwszej koncepcji na system RUM) - można zobaczyć na przykładzie e-recepty. Nadal nie wiadomo jak będzie wyglądał system i jakie rozwiązanie zaproponowała zwycięska firma - HP Polska. Wersja minimum e-recepty to wypisywanie elektroniczne, nie odręczne, leków. Ale istniejące na rynku systemy umożliwiają też dostęp - zarówno w lekarskim gabinecie, jak i w aptece - do informacji o wszystkich przepisanych pacjentowi lekach. Najbardziej zaawansowane programy mogą podpowiadać lekarzowi, jakie leki powinien przepisać przy danej chorobie, ile kosztują i czy wchodzą w interakcje z tymi, które pacjent już bierze. CSIOZ wymieniał wiele korzyści jakie przyniesie pacjentom i lekarzom system - eliminacja kosztownych i uciążliwych pomyłek w papierowych receptach, skrócenie czasu wypłacania pieniędzy aptekom przez NFZ, trudniejsze fałszowanie recept i wyłudzanie pieniędzy czy dostęp lekarzy do poradnika terapeutycznego.

Kiedy będziemy mogli korzystać z tych dobrodziejstw? Kilka miesięcy temu Leszek Sikorski, dyrektor CSIOZ mówił, że projekt e-recepty w całym kraju rozpocznie się w 2013 r., a zakończy w 2014 r. Na razie, w lipcu 2010 r., po ośmiu miesiącach zakończył się przetarg na budowę i wdrożenie prototypu systemu. O warty ok. 4 mln zł kontrakt walczyło 13 firm i konsorcjów, m.in. Sygnity, Comarch, Accenture, Wasko, Wola Info. CSIOZ ustala teraz warunki umowy z HP Polska, która zbuduje i wdroży prototyp w jednym lub dwóch wybranych powiatach i w jednym większym mieście Wielkopolski. W pierwotnych planach miało mieć to miejsce w III kwartale 2010 r. Po fazie prototypowej przyjdzie czas na pilotaż. Dopiero zaś po nim, w 2013 r., na wdrożenie w całej Polsce.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200