Rynek pracy: branża IT chce zatrudniać, ale nie ma kogo

Mimo stosunkowo dużego nasycenia rynku chętnymi do pracy, pracodawcy narzekają na niewystarczającą ilość kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem. A jak wynika z badania "Global Snapshot", przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Antal International, 68 proc. polskich pracodawców planuje w III kwartale 2010 roku zatrudnienie specjalistów z obszaru IT.

Monika Tomkiewicz
09.08.2010, godz. 16:26

Potwierdzają to dane Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które zapowiada, że w perspektywie najbliższych 15 lat fachowcy z dziedziny informatyki będą najbardziej poszukiwaną grupą wśród zawodów technicznych. Również analiza ogłoszeń, przeprowadzona przez serwis rekrutacyjny otoPraca.pl, wskazuje na wysokie zapotrzebowanie sektora IT na pracowników.

"Branża informatyczna to jeden z trzech działów w naszym serwisie, w którym publikowanych jest najwięcej ofert pracy" - ocenia Marta Krauze z otoPraca.pl. $"Najwięcej specjalistów poszukiwanych jest niezmiennie w województwie mazowieckim; oferty z tego regionu stanowią jedną trzecią ogłoszeń dotyczących IT. Duże zapotrzebowanie odnotowuje się również we Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu" - dodaje. Tymczasem urzędy pracy alarmują, że w branży informatycznej istnieje obecnie największa luka pomiędzy zapotrzebowaniem a podażą absolwentów szkół wyższych.

Na zatrudnienie mają szanse zarówno serwisanci, jak administratorzy sieci i managerowie IT. Zdecydowanie najwięcej ofert jednak skierowanych jest do programistów. Oferty pracy dla nich stanowiły blisko połowę wszystkich ogłoszeń dotyczących branży informatycznej, umieszczonych w portalu otoPraca.pl w czerwcu 2010 roku. Wśród nich, najwięcej dotyczyło specjalistów posługujących się językami PHP oraz C/C++.

Specjaliści IT są jedną z najlepiej zarabiających grup zawodowych w Polsce. Jednak wysokość dochodów w dużym stopniu zależy od sektora. W najlepszej sytuacji są pracownicy działów IT w branży ubezpieczeniowej, bankowości i telekomunikacji, w których w ostatnich miesiącach przybyło ofert pracy dla specjalistów IT. Ważne w przypadku wysokości płac są również posiadane umiejętności. Z analizy przeprowadzonej przez firmę doradztwa personalnego Sedlak & Sedlak wynika, że w Polsce w 2009 roku najwyżej wynagradzani byli dyrektorzy ds. IT, najniżej natomiast wyceniana była praca serwisantów sprzętu komputerowego oraz grafików komputerowych. Średnia pensja programisty kształtowała się na wysokości 5 tys. zł brutto. Na wyższą płacę mogli za to liczyć fachowcy wykorzystujący język Perl, natomiast niżej cenieni byli specjaliści od tworzenia stron internetowych w językach HTML i PHP.

Więcej o rynku pracy IT:
7 zasad kariery w IT, które warto złamać
5 błędów, które mogą zniszczyć karierę w IT
Chcesz być CIO? Oto 5 pytań, których możesz spodziewać się podczas rekrutacji
Raport: polski freelancer zarabia ponad 8 tys. zł miesięcznie

Liczba komentarzy: 14

 • humanhunter

  Firma Human&Hunter prowadzi obecnie rekrutację na stanowiska: testera, administratora sieci, programistę iOS oraz handlowca. Zapraszamy do zapoznania się z ofertami na naszej stronie internetowej.

 • ~ccna

  Ja mam wykształcenie srednie informatyczne(Technik informatyk)dodatkowo ukonczone szkolenie CISCO CCNA w tym roku.Ponad dwa lata doświadczenia w IT. I pracy nie moge coś znaleść.....Trzeba będzie szukać pracy za granicą w swoim zawodzie. Nie po to tyle wysiłku włożyłem w poznawanie IT żebym co innego robił....

 • ~Gość

  @były student To powiem Ci na swoim przykładzie. Nie skończyłem na studiów informatycznych tylko "filozofię przyrody". Jednak na uczelni uczestniczyłem w projektach open source i naukowych, w których rozwiązywanie problemów informatycznych było podstawą. Zanim skończyłem naukę trafiłem do korporacji na praktyki i jakoś udało mi się dostać pracę (za pieniądze lepsze niż piszesz). Teraz zmieniłem pracę i jednocześnie wynagrodzenie. Jeśli potrzebuję pracuje w domu (w uzgodnionym wymiarze dni), pracodawca wysyła mnie na konferencje i sam proponuje, żebym robił certyfikaty i wyszukiwał potrzebne mi szkolenia. Fart? Nie sądzę. Znam wielu ludzi w Polsce, którzy na studiach nie starają się tylko zaliczać kolejnych egzaminów. Którzy już wcześniej zdobywają wiedzę biznesową i chcą się uczyć (część z nich nie potrafiła nawet programować, gdy zaczynali pracę). A teraz? Są niezłymi specjalistami, do których drzwi non-stop uderzają headhunterzy.

 • ~byly student

  po studium informatycznym w pl i po studiach informatycznych w wielkiej brytanii, maks dostałbym na starcie 3000 zł, a i to wątpliwe (nawet na warszawe). zostałem jeszcze w wielkiej brytanii, tutaj na start w przeliczeniu min 5000 zł, lepsze perspektywy rozwoju, szkolenia, trening, certyfikaty. Przedewszystkim normalni pracodawcy - jak trzeba to ci pomoże, chcesz się dokształcić - nie ma sprawy, wyśle na kurs, potrzebujesz 1 dzień pracować z domu - da się zrobić. I nikt nie stoi nad twoją głową i wrzeszczy, że coś nie jest jeszcze zrobione. Spokojna i normalna praca.

 • null

  Tu też się zgodzę właśnie szukam pracy jako sieciowiec jest taki problem że głowa już mnie boli

 • ~moon

  byc poliglota rozmawiac w kilku jezykach pisac we wszystkich jezykach byc sieciowcem w 1-j osobie i zarobic 1,5 K zl''a na reke w PL kat C czyli 90% PL te 10% co mozna zarobic troche wecej to W-wa Gdansk-Sopot-Gdynia; Krakow; Katowice; Wroclaw W-wa, Wroclaw i Krakow to jest PL A najwyzsze place Gdansk-Sopot-Gdynia jako Trojmiasto to PL kat B z Katowicami

 • ~Gość

  Pracodawcy są obecnie gotowi (niektórzy) zapłacić wyraźnie więcej niż 10tyś zł/miesiąc ale za udowodniony przed pracodawcą zakres i przewidywalność a nie za bajerowanie z poradnika. Przejdziesz test przy VS napisania moduliku na zadany temat, z komentowaniem co i po co teraz robisz, rozumiesz biznes w którym jest firma tak aby projektować z zarządem ich jezykiem i wykonywać z pracownikami wg planu, znacz teorię i co się dzieje pod spodem, znasz patterns & practices, albo chociaz jestes biegły np. w używaniu prism, itd. - to po paru próbach dostajesz taką pracę za wyraźnie ponad 10tyś/miesiąć w Warszawie. Mamy takich paru. Ale mamy tez paru za parę tysięcy bo tyle tylko umieją - zgadnijcie kogo chcemy zwolnic i dlaczego tych najtańszych.

 • ~Gość Zwiń/Rozwiń

  Nie "nie ma kogo zatrudniać" tylko "nie ma za co zatrudniać". Większość chciałaby dostać specjalistę za 3 kpln.

  • wwwwwwwwwwww

   tak jak piszecie ale wezcie pod uwage ze chca poliglote,informatyka z polki very high z doswiadczeniem w powaznych firmach zeby cos zciagnac z niego za darmo jak sie da ,wlasnie przerabiam takie oferty bo szukam pracy szok co oni wymyslaja niedlugo hinski i japonski bedzie w podstawie!!!!niewierzylam profesorkowi jednemu jak nam mowil ze niedlugo magister to bedzie dyplom do lopaty w takim kierunku idziemy ale tak jest rozgladnijcie sie to obled!!!!!!!!!!!!

  • nick...

   We opened NZ Online Shopping so as buessisnes, and retails can promote items, users can also sell there own items. Its also a directory or retailers and products but you can buy directly within the website. Ferrit is just to much of a pain to use.. sad though as it has good advertising.

 • ~Gosć

  Nie wygłupiajcie się, C++ itp. wynalazki sprzed dziesiątków lat, to nie dzisiaj w biznesie. Są już tylko nisze softu niskopoziomowego i specyficznie zaszłe potrzeby. Wyższe zarobki (4-12tyś) za bycie deweloperem ale z szerokimi horyzontami, ze znajomością biznesu i biegłością i we współczesnej teorii i we współczesnych architekturach i współczesnych narzędziach i współczesnych metodologiach dla różnych aspektów i gotowych bibliotekach, a nade wszystko z sercem do wydajnej pracy i praktycznymi efektami biznesowymi na czas czyli VS i całe otoczenie. Żadne jakoś to będzie (nie te czasy za pieniądze w okolicach 10k zł/miesiąc). Jak umiesz coś jeszcze więcej naprawdę potrzebnego i to potrafisz udowodnić skutecznie dla zarządu korzyści i twego przyszłego szefa, to dostaniesz wyraźnie ponad 14tyś/miesiąc w Warszawie już po paru próbach. Tak naprawdę to ludzi na poziomie, coś sobą gwarantujących dla biznesu to jest bardzo mało za mniej niz 10tyś/miesiąc.

 • ~marek

  Zgadzam się, pracodawcy są w pełni przekonani o tym, że skoro wszędzie w rankingach płac IT jest wysoko to znaczy, iż nie muszą płacić więcej. Niestety w Polsce wszystkie płace są niewielkie! O tym zapominają i za 5 lat doświadczenia, za znajomość n innych języków na stanowisku programisty C++ oferują ich śmiesznie wysokie pensje.

 • ~RobertQ

  święta prawda, bo na zachodzie zatrudnia się 100 programistów na jednej roboty, a u nas 1 programistę do wszystkiego :D

 • ~karol

  Właśnie co oznacza słowo specjalista w Polsce? Wiek do 25 lat z doświadczeniem 5 letnim Praca dla programisty C++, na miejscu okazuje się że musisz jeszcze operować 5 innymi językami i dostajesz 2,5k netto.... i się dziwić że nie ma u nas "specjalistów" bo ja na pewno bym za taką kasę nie pracował w PL jako specjalista programista:/ znowu w branży sieciowej musisz też mieć takie wykształcenia milion szkoleń i też nie jest ciekawe pieniądze w porównaniu z rynkiem zachodnim, dziwie się że w Polsce znowu nie ma klasy średniej w tak nowym zawodzie... albo jesteś super specjalistą i zarabiasz 3k netto ( gdzie na zachodzie dadzą ci 3 razy tyle ale popatrzyli się że w Polsce można oszczędzać więc co tam), albo po studiach świeżo i 1,5k netto:/ Have a nice day

Raport specjalny: Praktyki i staże w IT


Zapraszamy do pobrania najnowszego wydania Computerworld, w którym przedstawiamy jak zdobyć pierwsze zawodowe doświadczenie, z czym to się wiąże i jak wpływa na rozwój osobisty. W raporcie m.in. - Stażyści u pracodawcy - Pożądane zawody - Studencka...