Przyspieszanie Wi-Fi dla początkujących

Sieci bezprzewodowe Wi-Fi mogą stanowić doskonałą alternatywę rozszerzenia sieci lokalnej. Pozwalają na szybki dostęp do internetu nawet przez ściany i stropy, a także na dalekie odległości. Nie zawsze mamy jednak możliwość uzyskania szybkości obiecywanej przez producentów w materiałach promocyjnych, a zapewnienie poprawnych parametrów ich pracy jest dość skomplikowane. Radzimy, jak minimalizować wpływ interferencji oraz jakie metody maksymalizowania wydajności sieci bezprzewodowej stosować.

Po pierwsze: ograniczać interferencje

Najczęściej występującą przyczyną niskiej wydajności sieci bezprzewodowej są interferencje, które pojawiają się w momencie, gdy nakładają się na siebie fale radiowe pochodzące z różnych źródeł. Zakłócają one transmisję danych w sieci. Zjawisko to może objawiać się znacznym zmniejszeniem szybkości połączenia. Interferencje mogą także oznaczać, że wydajność całej sieci spadnie do zera lub urządzenia klienckie stracą łączność z punktem dostępowym.

Sieć bezprzewodowa Wi-Fi wykorzystuje nielicencjonowany zakres częstotliwości do przesyłania i odbioru danych. Jest to zestaw częstotliwości zarezerwowanych dla urządzeń o małej mocy.

Przyspieszanie Wi-Fi dla początkujących

Nakładanie sie kanałów w zakresie 2,4 GHz

Częstotliwość 2,4 GHz (sprzęt Wi-Fi wykorzystuje ją od 1999 r.) jest nazywana "śmietnikiem", ponieważ współdzieli ją rozmaity sprzęt: urządzenia medyczne w szpitalach, maszyny przemysłowe, domowe kuchenki mikrofalowe, urządzenia Bluetooth, urządzenia monitoringu, bezprzewodowe telefony, starsze bezprzewodowe klawiatury i wiele innych. Jeżeli wykorzystywany przez nas sprzęt Wi-Fi pracuje w paśmie 2,4 GHz, sygnał będzie miał wielu konkurentów.

Mniejsza rywalizacja panuje w paśmie 5 GHz. Prawa fizyki są jednoznaczne - przy wykorzystaniu tego samego poziomu mocy - sygnał 2,4 GHz ma większy zasięg niż sygnał 5 GHz. Ponadto obowiązujące prawo nakłada limity na wykorzystanie pasma 5 GHz, ograniczając siłę sygnału w pewnych zakresach do poziomu znacznie niższego niż dozwolony w paśmie 2,4 GHz. Te dwa czynniki mogą wpływać na redukcję interferencji. Sąsiadujące sieci są mniej podatne na wchodzenie sobie w drogę, ponieważ ich sygnał nie jest na tyle mocny, aby interferować. Niestety, są także wady takiego rozwiązania: możemy mieć znaczne problemy z uzyskaniem maksymalnej szybkości w odległości większej niż kilkanaście metrów.

Interferencje nie pochodzą wyłącznie z nakładania się fal radiowych konkurujących źródeł sygnałów. Pasmo 2,4 GHz i 5 GHz jest podzielone na kanały o szerokości 20 MHz. W paśmie 2,4 GHz wskazane kanały nakładają się w interwałach co 5 MHz. Oznacza to, że tylko 3 z 13 kanałów (1, 6 oraz 11) nie nachodzą na siebie. Gdy wykorzystanych jest kilka wybranych kanałów 2,4 GHz, sygnał z pobliskich sieci może ingerować w naszą sieć, redukując całkowitą dostępną szybkość. W paśmie 5 GHz każdy kanał 20 MHz sąsiaduje z dwoma innymi, ale nie nakładają się one na siebie.

Jeżeli urządzenie pracuje w trybie b/g/n, to z pewnością wykorzystuje częstotliwości 2,4 GHz. Gdy używany jest tryb a/n, prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia z połączeniami w paśmie 5 GHz. Warto także zwrócić uwagę na parametr określający prędkość połączenia pomiędzy stacją kliencką a punktem dostępowym. W zależności od urządzenia, technologii i wykorzystywanego pasma, jego wartość może wahać się od 1 do 270 Mb/s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200