Jak wybrać radiolinię?

Budowa połączenia światłowodowego to czasochłonne, a nierzadko trudne w realizacji i zbyt kosztowne przedsięwzięcie. Z pomocą w takich przypadkach przychodzi infrastruktura bezprzewodowa. Realizacja połączeń radiowych w zakresie licencjonowanych częstotliwości umożliwia osiągnięcie parametrów i dostępności łącza na etapie światłowodu. Najnowsze rozwiązania pozwalają uzyskać szybkości na poziomie gigabitów na sekundę.

Fizyczne podstawy systemów radiowych punkt-punkt

Radiolinia to zestaw urządzeń realizujących połączenie bezprzewodowe w topologii punkt-punkt. Ze względu na specyfikę połączenia punkt-punkt możemy tu uzyskiwać znacznie większą przepustowość niż w systemach punkt-wielopunkt. Radiolinie są dostępne w bardzo szerokim zakresie częstotliwości. To właśnie częstotliwość pracy radiolinii predysponuje ją do pracy w określonych warunkach, spełniających narzucone wymagania.

Przeznaczenie poszczególnych częstotliwości zostało opisane w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 29 czerwca 2005 r. w Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości (Dz.U. Nr 134, poz. 1127). Sposób wykorzystania częstotliwości określają plany zagospodarowania częstotliwości.

Jak wybrać radiolinię?

Umiejscowienie anten

Do średnio wydajnych połączeń punkt-punkt można wykorzystać urządzenia pracujące w zakresie częstotliwości nielicencjonowanych: 2.4 GHz, 5 GHz oraz 24 GHz. Rozwiązania te trudno jednak polecić operatorom - ze względu na możliwość wykorzystania tych częstotliwości przez innych uczestników eteru. Radiolinie pracujące w wymienionych zakresach są przeważnie oparte na standardzie IEEE 802.11 lub jego modyfikacjach i wiążą się z tym określone konsekwencje.

Dla rozwiązań o wysokiej dostępności oraz odporności na zakłócenia, przeznaczono licencjonowane częstotliwości w skali 6-38 GHz oraz 60-80 GHz. W zakresie 6-38 GHz do zagospodarowania w systemach transmisji danych punkt-punkt przeznaczono częstotliwości 7, 13, 15, 18, 23, 38 GHz. W przypadku górnych zakresów pasma jest to 64-66 GHz. Zakres przedstawionych częstotliwości pozwala na wykorzystanie kanałów radiowych o szerokości 3.5, 7, 14, 28 MHz. Niektóre radiolinie umożliwiają pracę z szerokością kanału 56 oraz 112 MHz. Im szerszy kanał radiowy, tym większa przepustowość będzie możliwa w połączeniu radiowym.

Warto pamiętać, że im wyższa częstotliwość, tym mniejsza odległość połączenia. Długie połączenia mogą być realizowane jedynie w niższych pasmach. Wyższa częstotliwość oznacza niższe opłaty za jej wykorzystanie. Idealnym rozwiązaniem jest dobór możliwie najwyższej częstotliwości, przy której spełnione będą warunki pracy łącza radiowego. Zapewni to możliwie najlepszą wydajność przy zmniejszonych nakładach na opłaty za częstotliwość.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200