Mobilne multimedia dla potrzeb biznesu

Pakiet Adobe Creative Suite 5 ma umocnić pozycję Adobe, wychodząc naprzeciw rosnącej popularności platform mobilnych.

Adobe zawsze był liderem w domenie reklam, multimediów, wideo czy innych szeroko rozumianych treści internetowych. Chyba najważniejszym, nowym elementem należącym do wydanego niedawno pakietu jest Flash Catalyst, który pozwala na tworzenie aplikacji Flash bez konieczności pisania kodu. Zasada działania wydaje się dość prosta: materiały wykonane przy pomocy Adobe Ilustrator, Adobe Photoshop czy też Adobe Fireworks są przekształcane do postaci pliku SWF, który potem może zostać zaimportowany do programu Adobe Flash Builder, gdzie programista będzie mógł dodać dodatkowe funkcjonalności lub wdrożyć całość na serwerze. Głównym przeznaczeniem tego narzędzia jest usprawnienie współpracy między grafikami, projektantami a programistami.

Aplikacja we Flashu i AIR 2

Usługi online

W CS5 po raz pierwszy pojawiły się funkcje integracji oprogramowania z usługami online o nazwie Adobe CS Live. Jest to zbiór pięciu usług, które tylko przez ograniczony czas są dostępne za darmo. Należą do nich: Adobe BrowserLab, Adobe CS Review, Acrobat.com, Adobe Story oraz SiteCatalyst NetAverages firmy Omniture. Pierwsza z nich umożliwia przegląd projektu w ramach aplikacji należących do CS5. Adobe BrowserLab służy testowaniu aplikacji internetowej pod kątem zgodności z różnymi przeglądarkami oraz systemami operacyjnymi. NetAverages dostarcza danych na temat użytkowania serwisu, a Adobe Story to narzędzie zapewniające współpracę podczas budowania scenariuszy, usprawniając procesy w oprogramowaniu CS5 Production Premium. Wymianę informacji z partnerami oraz klientami na całym świecie wspiera rodzina usług Acrobat.com.

Kolejnym składnikiem Creative Suite 5 (CS5), dedykowanym dla rozwiązań biznesowych jest Flash Builder 4. Jest to środowisko programistyczne oparte o Eclipse, pozwalające na edycje ActionScript. Istotne jest także wsparcie dla platform mobilnych, chociaż dotyczy to tylko tych, których przeglądarki obsługują Flash Player 10.1, a w przypadku samodzielnych aplikacji - AIR 2. Warto także wspomnieć w tym miejscu o narzędziu Packager for iPhone, dzięki któremu będzie można rozwijać aplikacje przeznaczone na urządzenia firmy Apple, czyli iPhone i iPad. Ze względu na zmianę polityki licencyjnej Apple, aplikacji opracowanych za pomocą tego narzędzia nie będzie można jednak umieścić w internetowym sklepie z aplikacjami - AppStore. Niestety, na razie tylko w planach pozostaje obsługa systemów Android, BlackBerry OS czy Palm webOS.

Do innych nowości należy zaliczyć mechanizm obsługi tekstu, rozszerzone funkcje zespołowej realizacji projektów oraz panel Code Snippets, umożliwiający szybkie dodawanie obiektów interaktywnych. Dostajemy także narzędzia do mierzenia efektywności internetowych działań marketingowych.

Najważniejsze są multimedia

Mimo że funkcjonalności biznesowe stanowią coraz ważniejszy składnik tego pakietu, należy pamiętać, iż Adobe Creative Suite 5 to przede wszystkim zbiór narzędzi przeznaczonych do pracy z multimediami. Wystarczy wspomnieć, że edycja Master Collection tego pakietu, według materiałów marketingowych, zawiera ponad 250 nowych funkcji. Przykładowo: oprogramowanie InDesign CS5 umożliwia twórcom przygotowanie cyfrowych dokumentów zawierających animacje, filmy oraz dźwięk; technologia Puppet Warp, zaimplementowana w Photoshop CS5, pozwala precyzyjnie przesunąć lub zmienić kształt dowolnego fragmentu obrazu, na przykład, wyprostować na zdjęciu wygiętą rękę; funkcjonalność Content-Aware Fill zapewnia usuwanie elementu obrazu i natychmiastowe uzupełnianie pikseli w oparciu o mechanizm wypełniania z uwzględnieniem zawartości.

Obsługa 64 bitów i większa wydajność

Pracowano także nad wydajnością poszczególnych aplikacji wchodzących w skład Creative Suite 5. Photoshop, Premiere Pro i After Effects są dostępne w wersjach 64-bitowych dla Mac OS oraz Windows. Większe możliwości adresowania pamięci są szczególnie przydatne przy pracy nad projektami wymagającymi wysokiej rozdzielczości. Mercury Playback Engine, dzięki wsparciu dla procesorów graficznych NVIDIA, zapewnia szybszą pracę oraz obróbkę sekwencji HD w czasie rzeczywistym. Usprawniono także wyodrębnianie szybko poruszających się elementów pierwszego planu w programie After Effects.

RIA a Adobe

Rich Internet Application, czyli aplikacje internetowe, które z punktu widzenia użytkownika zachowują się jak rozwiązania desktopowe, już na dobre zawitały "pod strzechy". Stają się one bardzo popularnym sposobem realizacji wielu projektów. W ramach RIA można wyróżnić dwa dominujące trendy: aplikacje multimedialne oraz systemy biznesowe. W tym pierwszym dominacja Adobe jest bezsprzeczna, natomiast na drugim polu musi liczyć się z konkurencją Microsoftu.

Gdyby szukać konkurencji dla Adobe Flash Catalysta, najbliższa byłaby rodzina produktów Blend, przeznaczona do projektowania atrakcyjnych graficznie kontrolek Windows Presentation Foundation. Drugim narzędziem Microsoftu jest Silverlight 4, który właśnie wkracza na urządzenia mobilne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200