IBM Rational Team Concert dla programisty

IBM RTC jest kompletnym środowiskiem programistycznym, które pozwala pracować przy użyciu narzędzi i zwinnych technik (ang. agile programming). Narzędzie to umożliwia: planowanie pracy, zarządzanie kodem źródłowym, ciągłą kompilację, śledzenie zadań, raportowanie stanu projektu i zarządzanie procesem.

Podstawowe przeznaczenie środowiska to możliwość współpracy rozproszonych zespołów w celu dostarczenia w bardzo krótkim czasie produktów o wysokiej jakości. Jest to możliwe dzięki wygodnym i produktywnym funkcjom programu, ściśle ze sobą zintegrowanym, które znacznie usprawniają proces tworzenia oprogramowania.

Całość projektu podzielona jest na historie (ang. stories), a te z kolei na zadania (ang. tasks). W środowisku można także wystawiać defekty, które są traktowane podobnie jak zadania. Zadania są przypisywane dla programistów przez kierownika projektu, albo przez samych programistów. Ze środowiskiem można pracować poprzez stronę www oraz poprzez klienta zintegrowanego ze środowiskiem Eclipse.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Jak wobec tego wygląda typowy dzień pracy programisty w tym środowisku? Ma on stały wgląd do listy swoich zadań oraz defektów, które mają przypisane priorytety. Dzięki temu wie czym się powinien zająć. Po wpisaniu wstępnej estymacji czasu wykonania zadania, zmienia jego status i rozpoczyna realizację. Może dokonywać zmian w kodzie bez konieczności wymeldowywania (ang. check out) kodu, gdyż każdy pracuje w swojej niezależnej przestrzeni. Po dokonaniu zmian widzi listę zmienionych plików i decyduje, które wmeldować (ang. check in) do zadania. Następnie może wystawić zadanie do przeglądu. Osoby wybrane do przeglądu dostają automatycznie wiadomość. Mogą one wpisać swoje uwagi w narzędziu i zaakceptować zadanie, bądź zwrócić je do poprawy. Po zakończonym przeglądzie programista dostarcza kod do głównego strumienia. Jeżeli w tym samych czasie ktoś inny dostarczył zmiany w tym samym pliku, programista informowany jest o tym i dokonuje scalania (merge). W większości przypadków scalenie dokonuje się automatycznie, gdyż środowisko jest w stanie wykryć zmiany powodujące konflikt scalania. Na końcu programista zmienia stan zadania, które trafia do testów.

Powyższy proces można dowolnie konfigurować, dostosować do swoich potrzeb. Można na przykład dodać wymagane pola do wypełnienia przy przechodzeniu do konretnego stanu i mieć dzięki temu klasyfikację defektów. Środowisko zapewnia dodatkowo niezliczoną ilość funkcji usprawniających programowanie, między innymi: pracę nad różnymi wersjami kodu jednocześnie, wyszukiwanie zadań, wykonanie kompilacji na życzenie, przeglądanie stanu ostatnich kompilacji i wiele innych.

Środowisko Team Concert jest kompletnym rozwiązaniem, które zastępuje wiele innych narządzi. Możliwość integracji ze środowiskiem Eclipse sprawia, że to narzędzie jest bardzo wygodne w użyciu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200