IPv6: podstawy tunelowania

W miarę migrowania infrastruktury Internetu z IPv4 do nowszej wersji protokołu - IPv6, coraz więcej ruchu będzie przenoszone tunelami.

IPv4 wykorzystuje adres 32-bitowy i może adresować do 4,3 miliarda urządzeń podłączonych bezpośrednio do Internetu. IPv6 wykorzystuje adres o długości 128 bitów i praktycznie może obsługiwać nieograniczoną liczbę urządzeń (2 do potęgi 128). Przedstawiamy podstawowe informacje o najpopularniejszych mechanizmach tunelowania i kapsułkowania, które mają pomagać w przejściu sieci z IPv4 na IPv6.

Technika 6to4

Ruch IPv6 w liczbach

Według regionalnego rejestratora adresów IP na region Azji i Pacyfiku (APNIC), w kwietniu br. niewykorzystanych jeszcze adresów IPv4 było mniej niż 8 proc. Przewiduje on, że pula adresów IPv4 wyczerpie się w roku 2011 lub 2012.

Według danych APNIC, zainteresowanie IPv6 nadal jest niewielkie. W marcu br. tylko 1 proc. ruchu internetowego opierał się na IPv6. Przy czym, ponad 90 proc. ruchu IPv6 to ruch rodzimy, a 10 proc. z użyciem mechanizmów tunelowania, przenoszących ruch IPv6 przez połączenia IPv4. Według analiz APNIC, z różnych mechanizmów tunelowania największą popularność zdobyła technika 6to4, natomiast alternatywna Teredo jest mniej rozpowszechniona.

Jest to metoda łączenia hostów lub sieci IPv6 poprzez sieć szkieletową IPv4. Nie wymaga ona wyraźnie ustanowienia tunelu, natomiast wykorzystuje routery przekaźnikowe do ekspediowania kapsułkowanych pakietów IPv6 przez połączenia IPv4. Używa metody unicast do tworzenia połączeń punkt-punkt w sieci szkieletowej IPv4.

6to4 jest metodą wybieraną najczęściej do łączenia z Internetem IPv6 z wykorzystaniem połączeń IPv4. Pozwala użytkownikom na komunikowanie się z innymi użytkownikami 6to4, jak również użytkownikami rodzimych połączeń IPv6.

Jedną z zalet 6to4 jest to, iż nie wymaga konfigurowania tunelu. Może być implementowana w routerach brzegowych bez potrzeby większego konfigurowania routerów.

6rd

6rd - IPv6 Rapid Deployment on IPv4 Infrastructure - jest metodą kapsułkowania pakietów IPv6 w sieciach szkieletowych IPv4. Była ona stosowana głównie przez francuskiego dostawcę Internetu - Free - do szybkich wdrożeń IPv6 dla 1,5 miliona klientów w roku 2007.

Metoda 6rd wymaga od użytkowników posiadania własnych bram/routerów, które mogą obsługiwać 6rd i wykonywać kapsułkowanie pakietów IPv6 wewnątrz IPv4, a następnie ekspediować je przez sieć szkieletową Internetu. Dostawca Internetu (ISP) zapewniał bramy 6rd do obsługi tunelowanego ruchu IPv6.

6rd jest pewną modyfikacją techniki 6to4, która pozwala ISP na obsługę rodzimego ruchu IPv6 kierowanego do jego klientów. Modyfikacje umożliwiają ISP akceptowanie tylko tunelowanego ruchu IPv6 kierowanego przez ich klientów i cały ten ruch przechodzi przez bramy 6rd operowane przez ISP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200