Prostopadły zapis na taśmie

Firma Hitachi Maxell opracowała technologię zapisu, która umożliwi przechowanie 50 TB w kasetce klasy LTO.

Technologia ta została zademonstrowana wspólnie przez Hitachi Maxell oraz Tokijski Instytut Technologii. Obecna technologia powlekania podłoża magnetycznym proszkiem sprawia problemy z osiąganiem ziaren mniejszych niż 10 nm. Zapis prostopadły, od kilku lat używany w dyskach twardych, umożliwi w przyszłości przejście na znacznie większą gęstość danych oraz wykorzystanie ciepła przy procesie zapisu.

45 gigabitów na cal kwadratowy

taka może być gęstość zapisu danych na powierzchni uzyskanego materiału.

Opracowana taśma posiada niskoszumową, laminowaną, magnetyczną warstwę podkładową, na której rozproszono warstwę zapisu danych. Uzyskano w ten sposób medium magnetyczne, które posiada równomiernie rozłożone, prostopadle ułożone cząsteczki o nanometrowych rozmiarach. Aby uzyskać tak szczególne rozłożenie, opracowano specjalną technologię powlekania, nazwaną Facing Targets Sputtering. W tym procesie atomy są wystrzeliwane z twardego materiału i formują cienką warstwę na odpowiednio przygotowanej powierzchni. Proces ten odbywa się w temperaturze pokojowej, bez użycia specjalnych systemów chłodzenia. Całkowita grubość warstwy zapisu, ochronnej i podłoża wynosi około 100 nm. Technologia została opracowana przez profesora Shigeki Nakagawę w departamencie fizyki materiałów elektronicznych Tokijskiego Instytutu Technologii.

Nadzwyczajna gęstość

Uzyskany materiał charakteryzuje się nadzwyczajną gęstością zapisu na powierzchni medium (do 45 gigabitów na cal kwadratowy). Taka gęstość zapisu, w przypadku taśmy o rozmiarach LTO-5, oznacza cztery razy większą surową pojemność (ponad 50 TB) w stosunku do najpojemniejszej z kaset LTO zaplanowanej na 12,8 TB (LTO-8) i 33 razy więcej niż LTO-5.

Prace te udowadniają, że w przyszłości nadal będzie można wykorzystać elementy takie jak szpule, taśmy oraz kasetki, o tych samych rozmiarach, co obecne kasety LTO. Oznacza to, że w przyszłości będzie można łatwiej przejść z tradycyjnych, pokrywanych mediów do prostopadłego zapisu na taśmie, zachowując przy tym zgodność wsteczną, charakterystyczną dla standardu LTO.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200