Dobre zwolnienie dobrego pracownika

Polskie stocznie mają po upadku do zaoferowania gospodarce jeszcze to, co najcenniejsze - doświadczonych pracowników, w tym informatyków. W jaki sposób są oni przygotowywani do szukania nowej pracy? Rozmawiamy o tym z prowadzącymi program outplacement w Stoczni Gdynia SA i Stoczni Szczecińskiej Nowa sp. z o.o.

Jak przebiega realizacja projektu, który ma być zakończony w czerwcu br., opowiadają: Izabela Bara ekspert Agencji Rozwoju Przemysłu SA i Anna Zarzycka wicedyrektor Departamentu Zarządzania Projektami DGA SA.

Reprezentują Panie firmy, które przeprowadzają największy chyba realizowany dotąd projekt outplacementowy w Polsce - dla ponad 8 tys. osób...

Dla kadry menedżerskiej, informatyków, inżynierów i innych specjalistów przeprowadzane były szkolenia nastawione na ich indywidualne potrzeby i kompetencje.

Izabela Bara, Agencja Rozwoju Przemysłu

Izabela Bara: Nie wiem, czy największy, ale na pewno najszybszy. Na początku stycznia 2009 r. podpisana została "specustawa", na początku lutego był złożony w PARP wniosek o dofinansowanie Projektu, na początku lutego projekt został zaakceptowany do realizacji. Pozostało znalezienie podwykonawcy, który sprostałby wymaganiom postawionym przez Agencję. Podkreślam, że przygotowany przez Agencję projekt szkoleniowo-doradczy zawierał wszystkie elementy typowe dla outplacementu - od doradztwa zawodowego, poprzez szkolenia, przygotowanie do poruszania się po rynku pracy, pomocy psychologicznej, ze szczególnym naciskiem na pośrednictwo pracy. I to wszystko dla 8 tys. osób. Cała struktura doradcza, szkoleniowa, biura - wszystko musiało być zorganizowane błyskawicznie.

Anna Zarzycka: Musieliśmy to tak przygotować, żeby osoby zwalniane nie stały w kolejce. Projekt realizacji całego projektu szedł równolegle ze zwolnieniami, to była walka z czasem.

Jakie kompetencje mają ludzie odchodzący ze stoczni?

I.B.: Pracownicy stoczni, to nie tylko ludzie związani z produkcją, ale cała administracja, kadra kierownicza i kadra produkcyjna. Jest duża grupa informatyków, księgowych, prawników, projektantów, inżynierów - ludzie z bardzo szerokimi kompetencjami zawodowymi.

Jakie szkolenia cieszyły się największym powodzeniem wśród kadry zarządzającej, zwłaszcza CIO i pracowników działów IT?

Każdy uczestnik naszego programu jest wszechstronnie przygotowany zarówno z umiejętności "twardych", jak i "miękkich".

Anna Zarzycka, DGA

A.Z.: Część osób z wyższym wykształceniem podjęła studia podyplomowe - w Szczecinie 52 osoby, a w Gdyni 32. Jeśli chodzi o tematykę studiów podyplomowych, w Szczecinie największym zainteresowaniem cieszyły się studia z zakresu integracji europejskiej - przygotowanie i zarządzanie projektami UE lub planowanie i zarządzanie funduszami europejskimi. Często wybierano kierunki przygotowujące do zarządzania zasobami ludzkimi, do zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy czy przygotowujące do pracy w sektorze budowlanym. Sporo pracowników Stoczni Gdynia podjęło studia z zakresu audytu energetycznego na potrzeby termomodernizacji i oceny energetycznej budynków oraz dla analityków finansowych. Wielu z nich postawiło na kierunki ściśle powiązane z pracą inżynierską lub techniczną, takie jak symulacje komputerowe dla inżynierów czy geodezja numeryczna. Wszystkie szkolenia stanowią uzupełnienie posiadanych kwalifikacji technicznych (inżynierskich) o umiejętności zarządcze w określonym obszarze.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200