Londyńska Giełda Papierów Wartościowych migruje do Linuksa

Londyńska Giełda Papierów Wartościowych (LSE) przygotowuje się do skomplikowanej operacji informatycznej - za kilka miesięcy platforma transakcyjna Turquoise "przesiądzie się" na Linuksa.

Londyńska giełda przejęła pakiet kontrolny Turquoise zaledwie kilka miesięcy temu - transakcja została sfinalizowana w grudniu 2009 r.

Cel, który postawili przed sobą administratorzy LSE (London Stock Exchange) jest bardzo ambitny - cała operacja ma zostać przeprowadzona jednoetapowo, z dnia na dzień. Początkowo rozważano również opcję stopniowej migracji, ale z rozesłanego właśnie przez LSE komunikatu wynika, że po konsultacjach z klientami ostatecznie zdecydowano się na szybszy wariant.

Zobacz również:

  • Ta inicjatywa ma ułatwić firmom zadanie wdrażania systemów AI

Obecnie Turquoise działa na platformie Cinnober Tradexpress, opartej na Javie - za kilka miesięcy (wedle planów - w sierpniu lub wrześniu) cały system zostanie przeniesiony na platformę MillenniumIT. Jest ona dziełem firmy o tej samej nazwie ze Sri Lanki - przedsiębiorstwo to zostało we wrześniu ubiegłego roku przejęte przez LSE. MilleniumIT oparta jest na Linuksie oraz Solarisie (wykorzystuje też bazę danych Oracle).

We wspomnianym komunikacie do klientów napisano, że migracja odbędzie się pod koniec sierpnia lub na początku września 2010 (dokładna data zostanie podana w czerwcu). Wcześniej uruchomiona zostanie platforma testowa - powinna wystartować w ciągu najbliższych dwóch - trzech tygodni.

Przedstawiciele LSE zapowiadają, że inne platformy londyńskiej giełdy również będą "przesiadały się" na rozwiązania MillenniumIT - migracje mają rozpocząć się w sierpniu, z tym, że one będą przeprowadzane wieloetapowo. Dotyczy to m.in. działającej obecnie w oparciu o rozwiązania Microsoft .Net platformy TradElect (w ciągu ostatnich lat kilkakrotnie doszło do poważnych zakłóceń jej funkcjonowania).

Migracja LSE do rozwiązań MilleniumIT nie jest niespodzianką - rzecznik Londyńskiej Giełdy Papierów Wartościowych zapowiedział to już kilka miesięcy temu (oświadczając przy okazji, że linuksowa platforma powinna być zdecydowanie bardziej wydajna, niezawodna i łatwiejsza do rozbudowy niż rozwiązania wykorzystywane do tej pory).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200