Wyciśnij więcej z IT - nasz konkurs rozstrzygnięty

Dobiegł końca konkurs Computerworld, którego główną nagrodą był bardzo wydajny serwer. Bardzo mile zaskoczył nas szeroki odzew czytelników, którzy licznie wzięli w nim udział. Chociaż zwycięzca jest tylko jeden, warto przyjrzeć się jak głosowali wszyscy, którzy brali udział w tym konkursie, odpowiadając na nasze pytania.

Wyciśnij więcej z IT - nasz konkurs rozstrzygnięty

Nagroda w naszym konkursie Fujitsu Primergy TX300 S5

Wśród odpowiedzi usunęliśmy te, które okazały się ewidentnymi żartami (co było widać w ostatnim, otwartym pytaniu). Jak zatem głosowali uczestnicy?

1. CPU kontra rdzenie

W pytaniu związanym z wyborem liczby procesorów i rdzeni, większość odpowiedzi (87%) padła na konfigurację z dwoma procesorami czterordzeniowymi. Jak widać, użytkownicy są zainteresowani procesorami wielordzeniowymi. Taki wynik prawdopodobnie wynika także stąd, że koszt serwerów czteroprocesorowych jest znacznie wyższy, niż dwuprocesorowych, nawet jeśli liczba rdzeni jest taka sama.

2. Jaki system?

W przypadku serwerowych systemów operacyjnych jest prawie remis. Co prawda wygrywa Windows Server (54%), ale niewielką tylko różnicą w stosunku do Linuxa (46%). Jedną z przyczyn takiego wyniku jest dołączenie licencji na system Microsoftu w wersji OEM przez producenta sprzętu. Drugą zapewne jest chęć utrzymania środowiska od jednego dostawcy. Wielu czytelników wybrało Windows Server i jednocześnie planowało użycie wirtualizacji za pomocą Microsoft Hyper-V. Świadczy to o dobrej pozycji tego produktu wśród instalacji homogenicznych.

Za Linuxem przemawiała nie tylko cena, ale także możliwość użycia stosu MySQL+PHP, który jest standardem w hostingu, a bardzo wiele opisów zawierało opcję hostowania usług webowych. Fakt dostępności niektórych dystrybucji Linuxa bezpłatnie nie zawsze był koronnym argumentem, gdyż niektórzy użytkownicy deklarowali wykorzystanie korporacyjnych płatnych dystrybucji tego systemu open source - takich, jak SuSE i Red Hat - z komercyjnym wsparciem technicznym. Były także pojedyncze propozycje użycia innych systemów typu Unix, takich jak Sun Solaris.

3. Gwarancja na serwer

W pytaniu związanym z gwarancją, przeważająca większość czytelników (85%) opowiedziała się za zakupieniem opcji przedłużenia gwarancji producenta. Oznacza to, że użytkownicy są zainteresowani bezproblemową eksploatacją serwerów przez czas dłuższy niż standardowy okres gwarancji i nie chcą ryzykować ponoszenia kosztów naprawy przy dłuższej pracy, gdy prawdopodobieństwo awarii może wzrosnąć.

4. Platforma Webowa

Gdy mowa o aplikacjach webowych, zdecydowanie wygrywa stos open source MySQL + PHP, zyskując sobie przychylność 62% użytkowników. Jest to standard w hostingu, a wielu użytkowników deklarowało hostowanie aplikacji WWW na konkursowej maszynie, zatem wygrana tego standardu nie jest niczym nadzwyczajnym. Ciekawie natomiast wygląda połączenie wyników z pytaniem o system operacyjny serwera. Połączenie tego wyniku z wygraną systemu Windows Server - wspomnijmy: 54% vs 46% za Linuxem - oznacza, że czytelnicy wybierają środowisko mieszane, gdzie wewnątrz hypervisora pracuje także Linux (w którym MySQL + PHP jest standardem, dostarczanym przez większość dystrybucji) lub stos ten jest eksploatowany w systemie Microsoft Windows. Gdy przejrzeć opisy konfiguracji konkursowej, widać wyraźnie, że wygrywa środowisko mieszane (co najmniej 50% wszystkich opisów wykorzystujących wirtualizację). Jest to bardzo dobry dowód na to, że współpraca między open source, a komercyjnymi rozwiązaniami zamkniętymi rzeczywiście się rozwija i ma głęboki sens w biznesie.

5. Bezpieczeństwo - filtrowanie ruchu

Wśród rozwiązań ochrony bezpieczeństwa serwerów wygrywa dedykowane urządzenie (55%), ale dobry wynik pakietów open source świadczy o tym, że w opinii czytelników Computerworld są to rozwiązania dojrzałe, nadające się od dawna do produkcyjnej eksploatacji. Ponadto poziom wiedzy związanej z tymi rozwiązaniami jest na tyle wysoki, że pewna część czytelników w opisach konkursowych podaje wprost jakich rozwiązań użyłoby. Albo jest to gotowa maszyna wirtualna np. Vyatta, albo zestaw oprogramowania open source squid+dansguardian w środowisku takim jak Linux. Niektóre z nich rzeczywiście pracują w komercyjnych produktach różnych dostawców, wsparte innymi narzędziami i usługami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200