Polska w pierwszej dziesiątce krajów produkujących największą ilość spamu i phishingu

IBM opublikował doroczny raport X-Force poświęcony bezpieczeństwu w IT. Wyniki raportu wskazują na to, iż w ostatnim roku wzrosło zagrożenie phishingiem, a ponadto zanotowano większą podatność dokumentów na cyberataki. Ciekawe jest to, że Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce krajów, w których produkowane są spamy i wyprowadzane ataki phishing.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
5 strategii nowoczesnej ochrony danych

5 strategii nowoczesnej ochrony danych

Nie jest tajemnicą, że tradycyjne metody backupu i odtwarzania danych nie nadążają za niespotykanym wzrostem ich ilości, szybko postępującą konsolidacją centrów przetwarzania oraz wirtualizacją serwerów. Poniżej przedstawiono pięć strategii nowoczesnej ochrony danych, które nie...

Przywrócenie kontroli działu IT nad danymi i rozszerzenie współpracy za pomocją narzędzi Commvault do bezpiecznego udostępniania plików.

Przywrócenie kontroli działu IT nad danymi i rozszerzenie współpracy za pomocją narzędzi Commvault do bezpiecznego udostępniania plików.

66% pracowników udostępnia dokumenty lub pliki innym ludziom 71% stosuje reguły dotyczące korzystania z danych i posługiwania się nimi 58% odpowiedzialnych za bezpieczeństwo IT ma obawy w tym zakresie Dyrektorzy i szefowie przedsiębiorstw chcą, aby pracownicy byli w stanie łatwo...

Zautomatyzowane rozpoznawanie i szybkie eliminowanie słabych punktów

Zautomatyzowane rozpoznawanie i szybkie eliminowanie słabych punktów

Spektakularne ataki cybernetycznie nie są już dziełem geniuszu utalentowanych hackerów. Jeśli na komputerach w przedsiębiorstwie znajdują się słabe punkty, można dokonać ataku za pomocą narzędzi dostępnych w internecie. Ta biała księga opisuje scenariusze ataków i pokazuje, jak...

I tak Polska znalazła się na 7. miejscu wśród krajów produkujących spam (3,9% światowego spamu pochodziło z Polski) i będących źródłem ataków phishingowych (3,8 procentowy udział we wszystkich atakach tego typu na świecie). W rankingu krajów produkujących największą ilość linków do spamu oraz phishingu nasz kraj zajmuje 10. miejsce (odpowiednio - 1,5 oraz 2,6 procentowy udział w świecie).

W międzynarodowym rankingu domen, z których najczęściej rozsyłano spam, domeny zarejestrowane w Polsce (.pl), znalazły się trzykrotnie w ciągu zeszłego roku w niechlubnej pierwszej piątce - w kwietniu 2009 r. na 3. miejscu, natomiast w marcu i w październiku - na 5.

Zobacz również:

Najważniejsze wnioski z raportu IBM X-Force, to: liczba luk w oprogramowaniu zmalała. W 2009 r. w sumie wykryto 6601 nowych luk - to o 11% mniej niż w roku 2008; szybko wzrasta liczba luk w programach internetowych służących do przeglądania dokumentów, edytorach online oraz aplikacjach multimedialnych; ilość nowych niebezpiecznych linków szybko wzrasta w skali globalnej. Ich liczba wzrosła o 345% w stosunku do 2008 r.

Pełny raport IBM X-Force znajduje się tutaj.

Prenumerata Computerworld Zamów teraz bezpłatnie »
Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.