Wartość rynku serwerów w Polsce w 2009 r. spadła drugi rok z rzędu
TAGI: serwery x86; RISC; EPIC; CISC; IDC Poland; rynek; badania
Polski rynek serwerów zmniejszył się o 34% w 2009 r., tracąc na wartości aż 108 mln USD! W ubiegłym roku sprzedano 43 tys. serwerów o wartości 212 mln USD, podało IDC Polska.
Jest to drugi rok spadków. Jednak w 2008 r. rynek skurczył się nieznacznie, bo tylko o 4% w porównaniu do roku 2007. Ubiegłoroczną sprzedaż mocno dotknął światowy kryzys gospodarczy.
"Sprzedaż serwerów jest dobrym barometrem, wskazującym skłonności do inwestycji polskich firm, zwłaszcza w takich branżach jak finanse, telekomunikacja, czy usługi, które są w dużym stopniu uzależnione od IT. Mimo pokładanych nadziei, producenci serwerów nie znaleźli ratunku w projektach w polskiej administracji, które zostały dotknięte oszczędnościami budżetowymi oraz przeciągającymi się procedurami przetargowymi" - powiedział Jarosław Smulski, Research Manager z IDC Polska odpowiedzialny za badania rynku serwerów.
Wartość rynku serwerów x86 (pracujących w środowisku Windows, Linux, rzadziej Solaris) zmniejszyła się o 31%. Natomiast serwery RISC, EPIC i CISC (głównie Unix i mainframe) zanotowały spadek wartości sprzedaży aż o 38% rok do roku! "Dodatkowym czynnikiem ograniczającym inwestycje w serwery była wirtualizacja, która umożliwia lepsze wykorzystanie mocy obliczeniowych posiadanych serwerów" - dodaje Jarosław Smulski.
Czytaj także:
* Polski rynek IT: pierwszy spadek po 20 latach!
* Polski rynek PC zanotował pierwszy spadkowy rok
* Spodziewany dwucyfrowy wzrost sprzedaży urządzeń drukujących
* Lekkie ożywienie na rynku pamięci masowych
Oceń artykuł
Komentarze (3)
A komu @gościu zwracałeś tę uwagę i po co? Wszystko zależy od perspektywy. Zeczywiscie dla handlowca linuxy to problem bo na nich nie zarabiają (software). Drugi problem to pewnie to iż wolniej się starzeją.
Wcale nie jestem zwolennikiem open source, ale nie mogę nie zauważyć, że oprogramowanie open source działa przede wszystkim na serwerach x86!
Jak widać kryzys dotyka głownie serwery linuksowe i uniksowe, wiadomo, zwracałem na to uwagę rok temu i 2 lata temu ale ograniczeni do open source nie chcieli wierzyć.
Najpopularniejsze
- Pierwsze w Polsce testy transmisji danych z...
- Magdalena Gaj została Przewodniczącą Rady...
- Asseco wątpi w obiektywny wybór dostawcy w...
- Raport Państwo 2.0, czyli nowa wizja...
- Sygnity: wezwanie Asseco i sezonowość...
- Ogromna liczba komputerów Mac wciąż...
- Nasza Klasa uruchomiła inkubator...
- Google prezentuje okulary z Augmented Reality
- Oracle daje klientom bezpłatny system do...
- CBA kontroluje przetargi związane z CEPiK
Rekomendacje
Serwisy IDG - Warunki obsługi - Kontakt - Redakcja - Regulamin - O nas - Polityka prywatności - Serwis zgodny z ASME
Reklama - Licencjonowanie treści - Prenumerata: Computerworld, Networld, PC World
Computerworld Polska i Computerworld Polska online są znakami towarowymi IDG Poland SA.
© Copyright 2012 International Data Group Poland S.A. 04-204 Warszawa ul. Jordanowska 12 tel.(+4822)321-78-00 fax(+4822)321-78-88






