ZUS otwiera się na konkurentów Asseco
Kończy się umowa ZUS na budowę i rozwój KSI ZUS. Obsługi części głównej systemu nikt Asseco Poland przez rok-dwa nie odbierze, ale Zakład chce otworzyć się na nowych dostawców IT w innych obszarach.
Jak tłumaczy wiceprezes ZUS, jest to proces o tyle trudny, że konieczna jest migracja danych, których co miesiąc przybywa. ZUS co miesiąc musi też obsługiwać ponad 7,5 mln osób, które otrzymują wypłaty ze starego systemu. "Wybraliśmy najodważniejszy i najbardziej zautomatyzowany model przejścia. Jeśli czekalibyśmy na naturalne odejście osób, które otrzymują stare emerytury, byłyby one obsługiwane w KSI ZUS dopiero w roku 2040, a może 2050. Jeśli przenosilibyśmy dane w sposób nieautomatyczny, sukcesywnie, to przenieślibyśmy wszystko do KSI w roku 2016, a może 2018 r. My natomiast chcemy to zrobić do końca 2013 r." - wyjaśnia Dariusz Śpiewak.
Na KSI ZUS składa się wiele różnych systemów i część z nich może być rozwijana i utrzymywana przez różne firmy. Wśród nich są np. system finansowo-księgowy, baza danych kont i funduszy, czy aplikacje typu workflow.
Dariusz Śpiewak, członek zarządu ZUS ds. informatyki
Co dalej z KSI ZUS?
Co z umową z Asseco? Na to pytanie pomoże odpowiedzieć audyt KSI ZUS. Obecnie trwa przetarg na firmę, która go przeprowadzi. Oferty złożyły: firma Comp oraz konsorcja na czele z Deloitte, KPMG, Softtutor Consulting i Comarchem. W drugiej połowie marca powinna zostać wybrana firma, która będzie miała 2-3 miesiące na przeprowadzenie audytu. Audytor zweryfikuje KSI i współpracę ZUS z Asseco. Ma też zaprezentować możliwe scenariusze dalszego utrzymania i rozwoju głównych systemów KSI. "Chcemy też żeby audytor wykonał analizę ryzyka związanego z realizacją i utrzymaniem systemu KSI ZUS w przyszłości oraz opracował rekomendacje dotyczące ciągłości działania systemu w zakresie chociażby przetwarzania danych" - wymienia Dariusz Śpiewak. W tym czasie ZUS będzie przygotowywał warunki negocjacji umowy z Asseco.
Oceń artykuł
Komentarze (3)
Artykuł o KSI ZUS to kolejna próba zaciemnienia problemu. 1.Jesli KSI ZUS kosztował przez 13 lat 3 miliardy to jak prezes wyliczył 100mln rocznie ?? 2.Poprosimy o pełne koszty KSI a nie tylko koszty Asseco !! Ilu swiadczeniobiorców obługuje dziś KSI ?? 4..A może migracji KSI do Emir-Rentier ten system przymajmnie działa ??? 5. ect... itd... itp...
"Koszt obsługi jednego klienta przez nasz system jest 10 razy niższy niż koszt obsługi klienta w banku lub innej dużej instytucji finansowej" - argument ciekawy, ale chybiony. Aby porównywać koszty obsługi klienta najpierw należy przyjąć że jakość i zakres jest porównywalny. Niestety analiza strategii obsługi klienta ZUS, nawet na tle innych instytucji publicznych, pokazuje obszary niedociągnięć, braków i prymitywizmu. Po części ZUS zdał sobie z tego sprawę i chce wydać 100+ mln na system obsługi klienta. Dopiero po wdrożeniu tego systemu można będzie mówić o pełniejszym zakresie obsługi czyli bardziej porównywalnym z kosztami "dużej instytucji finansowej". Niestety (po raz drugi) nawet implementacja nowej platformy obsługi klienta nie zbliży ZUS do jakości sektora finansowego. Dlatego porównywanie kosztów jabłek i pomarańczy nie ma sensu.
Panowie pułkownicy ub wybyli to się okazało że są też inni dosatwcy na rynku
Najpopularniejsze
- Ministerstwo Cyfryzacji ma już swoją...
- Microsoft: Kinect dla Windows jeszcze w tym...
- Jakie skutki będzie miało wprowadzenie ACTA
- 5 zmian, które mogą zaważyć na...
- Boni powołał członków Rady Informatyzacji
- Koniec ery nieograniczonego dostępu do...
- Kolejne aresztowania w związku z aferą w...
- ATCA zostało wdrożone w sieci 3G Polkomtela...
- Rejestr Usług Medycznych, czyli największa...
- Nokia w trzy miesiące straciła miliard euro
Rekomendacje
Serwisy IDG - Warunki obsługi - Kontakt - Redakcja - Regulamin - O nas - Polityka prywatności - Serwis zgodny z ASME
Reklama - Licencjonowanie treści
Computerworld Polska i Computerworld Polska online są znakami towarowymi IDG Poland SA.
© Copyright 2012 International Data Group Poland S.A. 04-204 Warszawa ul. Jordanowska 12 tel.(+4822)321-78-00 fax(+4822)321-78-88





