Rusza Program Innovate

To inicjatywa skierowana do studentów, absolwentów i młodych przedsiębiorców, którzy mają innowacyjny pomysł oparty na technologii Oracle. Jej partnerami są IDM SA i Politechnika Poznańska, na terenie której odbyła się inauguracja Programu.

"Pełnimy funkcję naukowego mentora w tym Programie. Program dydaktyczny oraz ponad 30 znakomicie wyposażonych i wciąż unowocześnionych laboratoriów sprawia, że wielu naszych studentów wygrywa konkursy programistyczne, a wielu naszych adiunktów pracuje w międzynarodowych firmach, w tym amerykańskich " - mówił podczas inauguracji Programu Innovate prof. Jan Węglarz, dyrektor Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej. "Chcielibyśmy jednak, aby nasi studenci zostawali w Polsce, zakładali firmy w naszym kraju. Dlatego z radością bierzemy udział w tym przedsięwzięciu. Mamy nadzieję, że w ramach Programu Innovate uda nam się stworzyć i wypromować choć jedną firmę, która odniesie sukces międzynarodowy" - dodaje.

W ramach Programu Innovate Oracle gwarantuje pełne doradztwo autorom zgłoszonych do konkursu projektów. Są w nich doradztwo biznesowe, usługi edukacyjne Oracle University, czy usługi asysty technicznej. Oracle oferuje wsparcie dla partnerów m.in. we wprowadzaniu ich na rynek. W Polsce z tym koncernem współpracuje 380 firm IT, z tego 250 to twórcy oprogramowania własnego. "Nasi partnerzy otrzymują nielimitowany dostęp do licencji Oracle, na bazie których tworzą oprogramowanie własne, prezentują je klientom" - mówi Grzegorz Grunwald, szef działu Alliance & Channels w Oracle Central Europe. "Informujemy o nowych rozwiązaniach partnerów w biuletynach, informacjach prasowych oraz katalogów aplikacji i rozwiązań partnerskich, które są dostarczane do potencjalnych klientów. Wspieramy ich kampanie marketingowe. Mają również wsparcie działu Partner BIT Support, która to organizacja wspomaga tworzenie oferty licencyjnej. Niebagatelną pomocą jest także skorzystanie z usług Oracle Financing, działu który pomaga partnerom rozłożyć opłaty od klienta na raty " - dodaje.

Autorzy najlepszych z pomysłów zgłoszonych do Programu Innovate otrzymają dofinansowanie ze strony IDM SA. Jak jednak mówi Piotr Derlatka, dyrektor Działu Prawnego tego biura maklerskiego, pieniądze to nie wszystko. "Ważne jest poznanie realiów biznesowych, stworzenie odpowiedniego modelu biznesu. To decyduje o tym, czy zgłoszone projekty osiągną sukces, czy też - po krótszym lub dłuższym czasie - stojące za nimi firmy znikną z rynku" - mówi. "Wyobraźnia i wizja jest podstawą do stworzenia przełomowego rozwiązania, ale tylko połączenie jej z wiedzą biznesową gwarantuje sukces$" - zaapelował Piotr Derlatka do studentów zebranych w auli Politechniki Poznańskiej.

Składając aplikację studenci będą musieli odpowiedzieć na wiele pytań o: źródło zysków; konkurencję ze strony innych, działających już na rynku podmiotów; ocenę kręgu potencjalnych odbiorców; ryzyka związane z wprowadzeniem nowego produktu na rynek… Wsparcie w rozwiązaniu tych dylematów oferują partnerzy Programu Innovate - IDM SA i Oracle Polska.

Jakie było najczęściej zadawane pytanie przez studentów w kuluarach? Czy będziemy musieli korzystać z technologii Oracle i porzucić inne. Organizatorzy przekonywali ich, że technologia ma drugorzędne znaczenie. Liczy się dobry pomysł, zwłaszcza na jego sprzedaż.

Więcej o Programie Innovate oraz innowacyjnych projektach i pomysłach w Polsce i na świecie na stronie www.computerworld.pl/innowacje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200