Ethernet w okablowaniu

Bodźcem w rozwoju okablowania są narastające wymagania użytkowników odnośnie jakości usług, co przekłada się na wzrost przepływności. W technologiach okablowania dokonują się niezwykle szybkie zmiany, a dodatkowym czynnikiem stymulującym ten rozwój są - paradoksalnie - trendy bezprzewodowe i "komórkowe" przyzwyczajenia klientów. Infrastruktura okablowania, uważana dotąd za decydującą w kosztach eksploatacyjnych przedsiębiorstwa, zmierza w stronę zwiększenia mobilności użytkowania, rozszerzenia współpracy z innymi sieciami oraz dostosowania do aplikacji multimedialnych.

Siła Ethernetu

Mimo istnienia wielu technologii sieciowych, pierwsze miejsce w okablowaniu zajmuje Ethernet, który od ponad 35 lat jest niekwestionowaną technologią transportową. Ethernet jest postrzegany jako najbardziej efektywny sposób komunikacji zarówno w sieciach korporacyjnych LAN (1/10 Gb/s), jak i na platformach metropolitalnych (typowo 10 Gb/s) oraz w łączach długodystansowych WAN (10/40/100 Gb/s). Gwałtowne zmiany w technologiach ethernetowych ujawniły się dopiero w ostatniej dekadzie, kiedy to rozwój ten uległ przyspieszeniu od Fast Ethernetu (1995 r.) do 10 Gigabit Ethernetu zaledwie dwa lata temu. Jednocześnie wzrósł zasięg połączeń lokalnych ze 100 m na skrętce UTP, do 1,5 km na zwykłym kablu telefonicznym oraz do 70 km (1GbE) na standardowym włóknie światłowodowym.

Ethernet stał się podstawą transportu zarówno w szkielecie sieci (Metro Ethernet), jak i na dystansie pierwszej mili (Ethernet To The Home/Office) w otoczeniu abonenta, umożliwiając transport między dowolnie oddalonymi użytkownikami. Systematycznie wprowadzane usprawnienia techniczne umożliwiają dzisiaj wdrażanie usług szerokopasmowych opartych nie tylko na transmisji danych, ale także aplikacjach głosowych (VoIP, telefonia IP) łącznie z przekazem programów telewizyjnych (telewizja sieciowa, kablowa, wideo na żądanie) poprzez stałe okablowanie strukturalne.

Ethernet w okablowaniu

Wykorzystanie technologii transportowych

Według prognoz, w perspektywie dekady Ethernet zdominuje wszelkie sieci teleinformatyczne, nie tylko w okablowaniu stacjonarnym. Dokonująca się konwergencja w zakresie terminali, okablowania, systemów i aplikacji ma doprowadzić do zunifikowania całej infrastruktury teleinformatycznej jeszcze w bieżącej dekadzie, a całość sieci ma być oparta na protokole IP. Mimo że użytkownicy są mniej zainteresowani samą technologią, oczekują oni na pełną przeźroczystość połączeń, za pomocą których będą mogli korzystać z usług i aplikacji szerokopasmowych w dowolnym miejscu i o dowolnym czasie. Ethernetowymi instalacjami interesują się też operatorzy centrów przetwarzania i multimediów oraz dostawcy osiedlowych i kampusowych sieci, udostępniający w czasie rzeczywistym usługi strumieniowe (filmy, wideoteka, telewizja cyfrowa, telewizja interaktywna).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200