Infrastruktura i normy

Bezprzewodowe medium nie zapewni zaawansowanych usług multimedialnych i natychmiastowego dostępu do terabitowych zbiorów w centrach danych. Unowocześnianie infrastruktury kablowej przebiega więc przede wszystkim w kierunku pasywnych i aktywnych sieci optycznych (GPON), które sami dostawcy okablowania strukturalnego uważają za najbardziej efektywny rozwój teleinformatyki.

W dodatku już niedługo podziały między dostawcami sieci przewodowych i bezprzewodowych będą sztuczne, jako że dostawcy zapewnią w swej ofercie zarówno stacjonarne okablowanie strukturalne, jak i rozwiązania do budowy sieci bezprzewodowych.

Infrastruktura i normy

Rynek okablowania miedzianego w Polsce

Po latach dominacji w szkielecie okablowania kat. 5 (100 Mb/s), palmę pierwszeństwa uzyskało w Polsce okablowanie miedziane kat. 5e (do 1000 Mb/s), całkowicie wystarczające dla większości aplikacji biurowych. Sytuacja ta jednak się zmienia, gdyż narastające zapotrzebowanie na przepływność 10 Gb/s wymusiło stosowanie okablowania kat. 6 i kat. 6a - przynajmniej w pionowym segmencie sieci firmowej. Powszechnie wdrażane usługi multimedialne, takie jak: internetowa telewizja, interaktywna telewizja, wideo na żądanie czy komunikacja głosowa VoIP, wymagają zdecydowanie większych przepustowości w szkielecie.

Dostawcy okablowania skłaniają się do instalacji rozwiązań mieszanych, czego przykładem są sesje wideokonferencyjne, dla których bezprzewodowa infrastruktura WLAN stanowi uzupełnienie okablowania stacjonarnego. Proces ten ma swoje odbicie również w sprzęcie sieciowym, gdyż wymagania współczesnych użytkowników komputerów są rzeczywiście ogromne i w rezultacie na boczny tor jest odstawiany Fast Ethernet (100Base-T) - chociaż mocno trzyma się jeszcze w sieciach biurowych. Na ugruntowanej pozycji dzisiaj znajduje się wyłącznie Gigabitowy Ethernet, ale wiele rozwiązań już podąża do aplikacji z protokołem 10GbE na światłowodzie.

Dostawcy usług i treści zalecają więc projektowanie i wdrażanie w przedsiębiorstwach rozwiązań opartych wyłącznie na strukturze z przepływnością 10 Gb/s (kat. 6, kat. 6a, czy nawet kat. 7). Nowym wyzwaniem dla projektantów okablowania miedzianego stała się redukcja zużycia energii, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, redukcja akumulacji ciepła i niwelowanie hałasu. Pod tym względem miedziane kable ekranowane okazały się najbardziej efektywnym i oszczędnym sposobem przezwyciężenia tych problemów, a ich alternatywą pozostają jedynie światłowody.

Infrastruktura i normy
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200