Wieżowe serwery z Nehalem: Dell, Fujitsu i HP

W kolejnym starciu trzej czołowi producenci serwerów do rywalizacji wystawili urządzenia z intelowskimi procesorami Nehalem (nowa architektura Xeon). Wszystkie oferują dużą wydajność oraz doskonałe narzędzia do zarządzania. Przy ostatecznym wyborze serwera decydujące mogą się okazać możliwości jego rozbudowy lub cena.

Układy scalone Nehalem mają zintegrowany kontroler pamięci i wykorzystują technologię Non-Uniform Memory Access (NUMA), dzięki której zapewniają dużo szybszy dostęp do danych przechowywanych w pamięci RAM.

Intel przebudował system I/O odpowiedzialny za przesyłanie danych między procesorami i urządzeniami peryferyjnymi, stosując szybką magistralę QPI (Quick Path Interconnect). Umożliwia ona transfer danych z szybkością do 25,6 GB/s, podwajając w ten sposób przepustowość (w porównaniu z systemami wykorzystującymi architekturę FSB 1600 MHz). W systemach opartych na procesorach Nehalem nie ma kontrolera Northbridge (elementy PCI Express i Direct Media Interface znajdują się w układzie CPU). Wszystkie testowane serwery wykorzystują pamięci RAM DDR3.

Zobacz również:

  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI
  • Dell Technologies Forum 2023

Testy potwierdzają dużą szybkość

Do rywalizacji stanęły trzy serwery wolno stojące produkowane przez firmy Dell, Fujitsu i HP. Już pierwsze podejście pokazało, że są to rzeczywiście bardzo szybkie komputery. Pracując pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Server 2008, serwery są gotowe do pracy już po 52 s od włączenia.

Wszystkie urządzenia miały podobną konfigurację: dwa procesory Xeon X5550 2,66 GHz, 24 GB pamięci RAM DDR3 1,333 MHz, 64-bitowy system Windows Server 2008 Standard Edition, dyski twarde pracujące w trybie RAID 5 i dwa porty Gigabit Ethernet.

Wydajność serwerów mierzono za pomocą testu SPECjbb2005, powodującego 100-proc. obciążenie wszystkich rdzeni (8 fizycznych, czyli 16 logicznych; procesory Xeon 5550 obsługują technologię wielowątkowości i każdy fizyczny rdzeń to dwa logiczne rdzenie). Test uruchamiał na każdym serwerze maks. 32 wirtualne procesy biznesowe (dwa na każdy logiczny rdzeń). Końcowy wynik testu był wyświetlany w postaci parametru bops (business operations per second).

Wyniki uzyskane po przetestowaniu każdego serwera niewiele się różniły (o mniej niż 1%) i wynosiły odpowiednio: 219 342 bops (Dell), 218 527 bops (Fujitsu) i 217 820 bops (HP).

Aby przekonać się, jak szybko pracują serwery z Nehalem, ten sam test SPECjbb2005 przeprowadzono na starszym modelu serwera - HP ProLiant ML360 G3 (z dwoma 2-rdzeniowymi procesorami Xeon 2,8 GHz i 4 GB pamięci PC2100 DDR RAM). Komputer był w stanie obsługiwać maks. 8 procesów biznesowych i uzyskał wynik 7596 bops (ponad 20-krotnie gorszy niż testowane serwery Nehalem).

Wieżowe serwery z Nehalem: Dell, Fujitsu i HP
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200