Transmisja WDM w sieci dostępowej

Wraz z rosnącym zainteresowaniem sieciami światłowodowymi coraz intensywniejsze stają się poszukiwania optymalnej architektury dla optycznych sieci dostępowych. Nie ustaje również dyskusja o korzyściach, zastosowaniach i zasadności ekonomicznej przechodzenia na światłowodowe łącza i zastępowania nimi istniejącej infrastruktury teleinformatycznej.

Punkt-punkt czy punkt-wielopunkt?

Wielu operatorów uważa, że jedyną "ekonomicznie słuszną" architekturą dla optycznych sieci dostępowych jest konfiguracja punkt-punkt PtP (point-to-point). Jednak słychać również sporo głosów mówiących, że FTTH-PtP to jedynie pierwsze stadium w rozwoju optycznego dostępu. Dzięki wykorzystaniu zainstalowanych światłowodów PtP i całej infrastruktury pasywnej (np. dukty), istnieje możliwość wprowadzenia architektury punkt-wielopunkt PtMP (point-to-multipoint), w której do punktu rozdzielczego sygnał jest doprowadzany pojedynczym światłowodem. Natomiast w kierunku od punktu rozdzielczego do użytkownika końcowego sygnał jest transmitowany przez dedykowany światłowód. O ile architektura pasywnej sieci optycznej zapewnia konfigurację punkt-wielopunkt (np. GPON), i co się z tym wiąże redukcję w nakładach na infrastrukturę pasywną oraz sprzęt w centrali CO (central office), o tyle z pewnością nie gwarantuje takich przepustowości, jak łącza PtP. Tym samym, przejście z łączy PtP na GPON często nie przynosi wymiernych korzyści żadnej ze stron: ani konsumentom, ani operatorom.

FTTH rośnie w siłę

W czerwcu 2009 r. na świecie było ponad 40 mln subskrybentów internetu szerokopasmowego na łączach światłowodowych doprowadzonych do domu FTTH (fiber-to-the-home), z czego 2 mln w Europie, 4 mln w USA i ok. 38 mln w krajach APAC (Asia-Pacific) - poinformował Hartwig Tauber, przewodniczący FTTH Council Europe podczas 35. corocznej konferencji ECOC 2009 (European Conference on Optical Communication).

Złotym środkiem dla obu konfiguracji jest wykorzystanie wielu kanałów falowych, które mogą być równocześnie transmitowane jednym światłowodem. Taka konfiguracja, zwana pasywną siecią optyczną, z wykorzystaniem zwielokrotnienia w dziedzinie długości fali WDM-PON (wavelength division multiplexing - passive optical network), stanowi połączenie najlepszych cech architektury PtP oraz PtMP: zredukowana infrastruktura, niższe nakłady na utrzymanie sieci (np. liczba spawów w razie przerwania kabla telekomunikacyjnego) oraz wysokie symetryczne przepustowości poprzez dedykowanie jednego kanału falowego jednemu użytkownikowi. Ponadto, obecne sieci dostępowe zbudowane na miedzi zużywają parę tysięcy razy (!) więcej energii niż sieci oparte właśnie na WDM-PON - twierdzi David Payne, który spędził prawie 30 lat w laboratoriach British Telecom, pracując nad zagadnieniami związanymi z optycznymi sieciami dostępowymi.

Transmisja WDM w sieci dostępowej
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200