Analizy 17 razy szybsze

Ostatnie lata rozwoju środowiska informatycznego w firmie Dajar, to wręcz modelowy przykład kolejno następujących po sobie inwestycji w oprogramowanie biznesowe - od systemów wyspowych, przez ERP, aż po wyspecjalizowany system analityczny.

Analizy 17 razy szybsze

Osiem lat temu wyspecjalizowana w sprzedaży artykułów gospodarstwa domowego firma Dajar stanęła przed koniecznością wdrożenia zintegrowanego oprogramowania biznesowego. Podobnie jak w przypadku większości średniej wielkości firm, głównym czynnikiem, który zadecydował o inwestycji w system ERP był brak integracji pomiędzy wcześniej wykorzystywanymi aplikacjami. "System ERP uruchomiliśmy ze względu na konieczność powiązania podstawowych działów przedsiębiorstwa - księgowości, sprzedaży i gospodarki magazynowej. Hybrydę złożoną z wielu różnych programów chcieliśmy zastąpić jednym rozwiązaniem pracującym w oparciu o stabilny system bazodanowy" - wspomina Jacek Puciłowski, dyrektor informatyki w firmie Dajar.

Minione lata przyniosły dynamiczny rozwój spółki, która wyrosła na duże przedsiębiorstwo dystrybucyjne. System Digitland Enterprise rósł zaś wraz z rozwojem całej organizacji. "Rosnące oczekiwania dotyczyły także zaspokojenia głodu wszelakich analiz potrzebnych do funkcjonowania poszczególnych działów przedsiębiorstwa. Digitland Enterprise zawiera co prawda moduł pozwalający tworzyć najbardziej nawet skomplikowane zapytania SQL, lecz prezentacja danych ograniczona jest do dwuwymiarowych struktur" - mówi Jacek Puciłowski. Według niego, brak dedykowanego rozwiązania analitycznego znacznie wydłużał czas tworzenia raportów. Przygotowywano je bowiem głównie za pomocą oprogramowania pakietu Office. Z upływem lat firma dojrzała do wdrożenia oprogramowania analitycznego.

Głód informacji

O wyborze rozwiązania analitycznego z oferty Oracle zdecydowała m.in. możliwość szybkiego wdrożenia oprogramowania opartego na tych samych rozwiązaniach co wykorzystywany w firmie system ERP i wynikające z tego relatywnie niskie koszty wdrożenia. "Dlaczego właśnie Oracle BI? Składają się na to dwa główne powody. Pierwszy to możliwość łatwego zaimplementowania stworzonych wcześniej mechanizmów analitycznych. Drugim powodem był relatywnie niski koszt zakupu narzędzi oraz wdrożenia w stosunku do innych produktów tego typu obecnych na rynku" - przyznaje Jacek Puciłowski.

Projekt wdrożeniowy trwał miesiąc. Środowisko informatyczne firmy uzupełniły moduły Oracle BI Server i Oracle BI Answers. Wdrożono również zestawy predefiniowanych kokpitów menedżerskich. Równolegle zaimplementowane zostały mechanizmy ekstrakcji, transformacji i ładowania danych z systemu transakcyjnego do oprogramowania analitycznego. Dzięki temu Oracle BI czerpie dane bezpośrednio z systemu Digitland Enterprise.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200