Sposób na białe plamy

Korzyści z budowy szerokopasmowej infrastruktury sięgają dalej niż zapewnienie mieszkańcom wyłącznie dostępu do sieci Internet na terenach, gdzie nie inwestują komercyjni operatorzy.

Sposób na białe plamy
Polska pod względem upowszechnienia szerokopasmowego dostępu do Internetu plasuje się na końcu stawki wśród państw Unii Europejskiej. Penetracja polskiego rynku łączami powyżej 2 Mbit/s jest praktycznie dwukrotnie niższa od średniej europejskiej, a trzykrotnie od najbardziej rozwiniętych pod tym względem krajów, takich jak Dania i Holandia. Przez lata najwięksi operatorzy stacjonarni i komórkowi omijali tereny wiejskie i o niskim stopniu urbanizacji, tłumacząc się brakiem opłacalności inwestycji w tych rejonach. W efekcie, wiele terenów wciąż pozbawionych jest odpowiedniej infrastruktury dostępowej. Światełkiem w tunelu jest "megaustawa" wspierająca rozwój usług i sieci telekomunikacyjnych, która powinna zostać uchwalona w połowie przyszłego roku. Bardziej realne szanse na zmianę niekorzystnej sytuacji mieszkańców, pozbawionych możliwości korzystania z Internetu, stanowią uruchomione już unijne programy operacyjne. O fundusze mogą starać się lokalne władze, które chcą przeciwdziałać cyfrowemu wykluczeniu jak również lokalni przedsiębiorcy, chętni do budowy sieci na etapie ostatniej mili.

Internet to początek

Gmina Toszek słynie z gotyckiego zamku, stanowiącego skarb dziedzictwa kulturowego Śląska oraz rynku, który w 2009 został zwycięzcą konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną województwa śląskiego. Władze gminy, liczącej ok. 11 tys. mieszkańców i 9850 ha powierzchni, czerpiąc z unijnych funduszy, dbają nie tylko o dziedzictwo historyczne i kulturowe, ale także wprowadzają nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne dla mieszkańców, m.in. SEKAP. Toszek złożył również wniosek o dofinansowanie z unijnych funduszy działań w ramach PO IG 8.3 (przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu eInclusion, przeznaczone dla jednostek samorządu terytorialnego).

Wartość projektu sięga 4 mln zł. Efektem będzie kompletne rozwiązanie dla całej gminy obejmujące czternaście sołectw spiętych mostami radiowymi do centralnego punktu w mieście gminnym. Dzięki temu powstanie socjalny dostęp do sieci na terenie całej gminy, serwerownia, dwa hot spoty, system Digital Signage dla promocji projektu oraz jako gminny nośnik informacyjny. Wdrożony zostanie również system komunikacji wewnętrznej Wi-Fi, w celu zmniejszenia kosztów operacyjnych gminy, dzięki czemu możliwa będzie inwestycja w szybsze łącza dostępowe.

Projekt podłączenia do Internetu gminy Toszek jest efektem przystąpienia lokalnych władz do projektu "Ostatnia Mila" prowadzonego przez gliwicką firmę technologiczną KCSP. Program kierowany jest do wszystkich podmiotów zainteresowanych wsparciem z Funduszy Europejskich w ramach działań PO IG; przede wszystkim działania 8.3 oraz 8.4 (zapewnienie dostępu do Internetu na etapie "ostatniej mili" przeznaczone dla mikro- i małych przedsiębiorstw).

Pomysł na ostatnią milę

Spółka KCSP uruchomiła program "Ostatnia Mila" na początku 2009 roku. Pomysł gliwickiego przedsiębiorstwa polega na połączeniu wszystkich aspektów prowadzenia projektu inwestycyjnego w zakresie budowy radiowej infrastruktury dostępowej. Aspekt technologiczny obejmuje dostarczenie technologii, projektu, urządzeń, wsparcia technicznego; aspekt finansowy - dostarczenie obsługi leasingowej i kredytowej, wsparcie przy pisaniu wniosku o dotację w ramach działania PO IG 8.4 PO IG 8.3; aspekt usługowy natomiast obejmuje wsparcie przy budowie portfolio usług świadczonych na bazie wybudowanej infrastruktury - telefonia VoWIFI, VoD, monitoring, smart metering oraz możliwość dalszej współpracy partnerskiej.

Jak mówią przedstawiciele KCSP, celem "Ostatniej Mili" jest stworzenie platformy wymiany myśli i technologii innowacyjnych, nie tylko w zakresie dostępu do ogólnoświatowej sieci Internet na najmniej zurbanizowanych terenach Polski, ale też umożliwienie mieszkańcom tych terenów korzystania z usług, dostępnych dzięki zastosowanej technologii, będącej częścią składową programu. Równorzędnym celem jest także aktywowanie lokalnych przedsiębiorców i jednostek samorządu terytorialnego do budowy ostatniego etapu sieci ("Internet w sołectwie"), która pozwoli zmniejszyć stopień wykluczenia informacyjnego terenów zagrożonych takim wykluczeniem.

"Ostatnia Mila" ma także ambicje stworzenie uczestnikom projektu możliwości współdziałania z władzami odpowiedzialnymi za decyzje w zakresie świadczenia usług dostępu szerokopasmowego do Internetu i związanych z tym usług.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200