Stawiamy na elastyczność

O wartości systemów ERP, ich integracji z biznesem, perspektywach rozwoju, rozmawiamy z Pamelą Lopker, założycielką i prezesem firmy QAD.

Czy uważa Pani obecne systemy ERP za rozwiązania dojrzałe?

Trudno tę kwestię dyskutować. ERP to obecnie, po prostu, nieodzowne narzędzie dla przedsiębiorstw. Od trzydziestu lat postępuje integracja systemów ERP z biznesem; w coraz doskonalszy sposób opisują one procesy. Ten kierunek ewolucji jest realizowany także obecnie - obowiązuje kurs na integrację z biznesem, który z kolei sam w sobie może być zmienny, innowacyjny pod względem tworzonych modeli.

Czy dobry system informatyczny powinien zmieniać firmę, czy raczej dostosowywać się do potrzeb i wyjątkowych cech firmy? Co jest ważniejsze: porządkująca, standaryzująca funkcja systemów czy sytuacja, w której systemy odzwierciedlają, podkreślają unikalny model biznesowy? A może dobry system powinien łączyć w odpowiedniej proporcji te zadania...

Z naszego punktu widzenia nie pracujemy już tylko dla CIO, lecz także dla pozostałych osób z grupy C.

Pamela Lopker, prezes firmy QAD

Inaczej to postrzegam. Część systemów proponuje jeden sposób opisywania i wykonywania procesu biznesowego, taki sam dla wszystkich. Nasz punkt widzenia jest taki, żeby w jednym środowisku obsługiwać różne metody działania i modele biznesowe przedsiębiorstwa produkcyjnego. Zarówno tradycyjny model zarządzania produkcją poprzez zlecenia pracy (work orders), jak i produkcję masową oraz lean manufacturing. Tymczasem, większość rozwiązań wspiera system work orders, choć jest to w rozwoju firm produkcyjnych zaledwie pierwszy krok. To niezbyt efektywny model, szczególnie kiedy przybywa zamówień, a z czasem pojawiają się jeszcze warunki do przyjęcia modelu lean manufacturing. Modele te funkcjonują zresztą niekiedy równolegle - do tworzenia serii prototypów bardziej pasuje model work orders, dla ciągłej, masowej produkcji - lean manufacturing. Wszystkie te sfery dobrze jest obsłużyć w jednym środowisku. Tak postrzegamy oczekiwania użytkownika naszych rozwiązań i dokładnie staramy się te oczekiwania wypełniać. Jako producent ERP stawiamy na elastyczność, która wiąże się też ze skalą działalności przedsiębiorstwa.

W jaki sposób system informatyczny może obsługiwać różne modele i różne skale działalności biznesowej?

Dla nas jest to koncentracja na wybranym obszarze gospodarki i klientów. Nie chcemy, nie możemy być dostawcą dla szpitali, uniwersytetów, sieci detalicznych i wszystkich, którzy byliby zainteresowani. Aby system sprostał wszystkim wymaganiom i potrzebom tak różnych klientów, musiałby być szalenie rozległy, rozbudowany, "zanieczyszczony" rozmaitymi elementami przeznaczonymi dla poszczególnych grup. Straciłby elastyczność. Skoncentrowanie na firmach wytwórczych pozwala nam zachować elastyczność.

Jakie znaczenie dla użytkowników i twórców systemów ERP ma rozwój metod tworzenia oprogramowania? W jaki sposób jakość produkcji systemów ERP wpływa na powodzenie wdrożeń i sukcesy przedsiębiorstw - ich użytkowników?

Mogę odnieść się do moich doświadczeń. Przed QAD byłam w sektorze lotniczym, a wiele innych osób z działów badawczo-rozwojowych i dewelopmentu przyszło z sektora medycznego. Wspólnym mianownikiem dla nas wszystkich były jednak zasady, praktyki i procedury tworzenia oprogramowania. I to jest niezbędne. Wierność standardom tworzenia oprogramowania, to warunek dostarczenia dobrego produktu. To tak mało i tak dużo zarazem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200