Migracja pod kontrolą

Mając odpowiednio przygotowany plan migracji danych, zyskujemy pewność zakończenia projektu w terminie i eliminujemy ryzyko wystąpienia błędów w nowym systemie.

W każdym większym projekcie informatycznym jednym z ważniejszych zadań jest migracja danych. Wiąże się z tym konieczność zaplanowania i wykonania szeregu istotnych czynności. W zasadzie wszyscy zgadzają się co do ich wagi, gdyż bez wykonania migracji danych (zwłaszcza danych określonych jako "dane podstawowe") nie jest możliwe rejestrowanie danych transakcyjnych, a co za tym idzie - uruchomienie funkcjonalne systemu. Dlaczego jednak migracja jest często źródłem wielu problemów projektowych? Jak im można zapobiec?

Doświadczenia projektowe pokazują, że krytyczne jest zwrócenie uwagi na następujące czynniki:

1. Właściwe oszacowanie zakresu migracji (zweryfikowana, pełna lista obiektów podlegających migracji).

Dane, o których mowa, tworzą obraz funkcjonowania całej firmy. Dotyczą nie tylko indeksów produktowych, klientów i receptur, ale też spełnianych norm, terminów dostaw, parametrów decydujących o wielkościach składanych zamówień, wymogów transportowych i innych. Istotne jest, aby podczas projektu wskazać wszystkie obszary działania firmy, z których należy pobrać dane do zasilenia nowego systemu.

2. Odpowiedzialność za kategorie migrowanych danych, nadzór i koordynacja prac.

Przygotowanie danych do migracji jest jednym z najbardziej czasochłonnych i żmudnych etapów wdrożenia systemu. Od jego powodzenia zależy jednak sukces kolejnych działań w projekcie, dlatego warto przeprowadzić ten proces z największą dokładnością. Odpowiedzialność za przygotowanie danych do migracji spoczywa głównie na pracownikach firmy. Przy oddelegowaniu ich do tego zadania, należy uwzględnić ich kompetencje merytoryczne, wybierając osoby specjalizujące się w danym obszarze. Z drugiej strony, trzeba też pamiętać o złożonych zależnościach między danymi oraz o tym, że niektóre dane wykorzystywane są w kilku obszarach jednocześnie.

Inną kwestią jest świadomość wagi projektu wśród pracowników firmy oraz zarządu. Należy zadbać o to, aby czas na przygotowanie danych do migracji znalazł się wysoko na liście priorytetów.

Alternatywną metodą przygotowania danych, skracającą czas ich przygotowania, jest zaangażowanie w prace konsultantów zewnętrznych odpowiedzialnych za późniejsze wdrożenie systemu.

3.Właściwa organizacja czasu pracy

W trakcie przygotowania danych źródłowych warto przeprowadzić testy ich jakości i spójności w aplikacji źródłowej. To pozwala skontrolować, czy dane przygotowywane są w odpowiedni sposób, czy są wystarczająco szczegółowe, czy nie zwierają błędnych informacji i zawczasu wykonać ewentualne korekty w aplikacji źródłowej. W ten sposób unikniemy czyszczenia danych na ostatnią chwilę, lub nawet migracji błędnych danych do systemu docelowego. Niepełne lub nieprawidłowe przygotowanie danych może skutkować albo opóźnieniem startu projektu, albo problemami podczas konfiguracji systemu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200