Od aparatów matematycznych do Internetu

W 1948 r., przy tworzonym wówczas Państwowym Instytucie Matematycznym, powstała Grupa Aparatów Matematycznych (GAM). Od jesieni 1950 r. w Instytucie Matematycznym trwały prace nad Analizatorem Równań Algebraicznych (RAL), Analizatorem Równań Różniczkowych (ARR) i Elektroniczną Maszyną Automatycznie Liczącą (EMAL).

Jesienią 1958 roku siłami Zakładu Aparatów Matematycznych (ZAM) uruchomiono pierwsza polską, poprawnie funkcjonującą maszynę cyfrową XYZ, której architektura była uproszczeniem architektury IBM 701. Takie były początki informatyki w powojennej nauce polskiej. W latach 60-tych narodził się polski przemysł informatyczny. Produkowano komputery i minikomputery serii ODRA, UMC, K202, MKJ, SM-4, MERA-300, MERA400, MERA60, MERA-9150, PSPD-90, R-32 i szereg innych modeli. Realizowało to Zjednoczenie MERA.

Dzieje polskiej, powojennej informatyki będą tematem seminarium "Sześćdziesiąt lat przemysłu informatycznego w Polsce - spełnione nadzieje polskich informatyków", organizowanego w Warszawie przez Polskie Towarzystwo Informatyczne w ramach tzw. Mrągowskiego Postscriptum (7 grudnia br. w Instytucie Maszyn Matematycznych). Informacje o programie na stronie:http://www.xxv.jesienne-spotkania-pti.org/pg/161/38 . Z inicjatywy Sekcji Historycznej PTI prowadzona jest również akcja "Ocalić od wrzucenia", której celem jest wspieranie zbiorów Muzeum Techniki o eksponaty związane z historią polskiej informatyki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200