Gdy potrzeby rosną

Fortis Bank wykorzystywał zaawansowane macierze, które zapewniają wirtualizację zasobów. W obliczu fuzji z Dominet Bankiem, pojawiła się konieczność zastosowania systemów pamięci masowej o większej skalowalności. Sprostały temu wyzwaniu nowoczesne macierze firmy 3PAR.

"Plan utrzymania ciągłości pracy i ochrony danych w przypadku utraty jednego ośrodka był testowany i wykazał się sprawnością. Jest nadal rozwijany, ale zmiany obejmują już tylko drobne detale, takie jak fizyczne rozlokowanie niektórych maszyn. Nie wpływa to na koncepcję, która jest sprawdzona i pewna"

Wojciech Latała, kierownik Zespołu Eksploatacji Systemów w Fortis Banku

Gdy Fortis Bank przygotowywał się do fuzji z Dominet Bankiem, wiadomo było, że dział IT będzie musiał sprostać o wiele trudniejszym wymaganiom niż dotąd. Po połączeniu obu banków wzrosła ilość oddziałów i klientów, co musiało przełożyć się na wzrost potrzeb w dziedzinie składowania danych. Razem z przygotowaniami do fuzji, opracowano nowy model informatyczny oddziału. Zastosowane rozwiązania techniczne wymusiły rozbudowę systemu składowania danych, gdyż potrzeby przekroczyły pojemność i, przede wszystkim, wydajność istniejących macierzy. Wynikało to głównie z ograniczeń na ilość kontrolerów oraz maksymalną ilość dysków w macierzy.

Fakty

Wdrożone macierze, to dwa identyczne egzemplarze 3PAR InServ T800. Każda z nich ma 4 kontrolery (węzły), 64 GB cache oraz 8 półek dyskowych po 40 dysków. Wykorzystywane dyski, to 320 sztuk FC 300GB, 15 tys. RPM.

Ilość dysków ustalono m.in. na podstawie obliczeń planowanego obciążenia, przyjmując 120-140 operacji na sekundę dla jednej sztuki.

Niezbędne były macierze, których ograniczenia techniczne w zakresie skalowalności były postawione znacznie wyżej. Wybrano macierze firmy 3PAR, które są pozbawione ograniczeń do dwóch kontrolerów, mogą tworzyć wielowęzłowe rozwiązania z maksymalnie ośmioma kontrolerami przy równoważeniu obciążenia między nimi i skalują się znacznie wyżej.

"Przed wdrożeniem dokonano analiz dostępnej technologii w bardzo szerokim zakresie. Pod uwagę brane były rozwiązania czołowych producentów. Kryteria obejmowały między innymi wirtualizację, możliwości techniczne, wydajność i skalowalność oraz łatwość projektowania, a następnie zarządzania macierzami. Dotychczas eksploatowane macierze nie wykazywały się żądaną skalowalnością, by móc podołać nowym zadaniom, związanym z obsługą wielu oddziałów, działających w oparciu o model wirtualnych desktopów. Wybrana przez nas technologia firmy 3PAR już teraz spełniła wszystkie stawiane przed nią zadania i jesteśmy z niej bardzo zadowoleni" - mówi Tomasz Kuźmierz, dyrektor Pionu Technologii i Systemów Informatycznych w Fortis Banku.

Chociaż ilość danych rosła, najważniejszym z problemów nie był rozmiar zasobów, ale obciążenie związane z ilością operacji wejścia-wyjścia. Przyczyną tak wysokich potrzeb stał się nowy system obsługi oddziałów, wykorzystujący wirtualne desktopy, przechowywane w jednym miejscu, właśnie na nowych macierzach. Do tych macierzy trafiają także dane replikowane z głównego systemu obsługującego księgowanie transakcji, a pracującego na innych maszynach (są to iSeries firmy IBM wyposażone we własne zasoby storage). Każda transakcja w głównym systemie banku znajduje swoje odzwierciedlenie w bazach aplikacji kontrolingowych i raportowych, zatem jest to znaczna ilość danych, które należy przechować i przetworzyć, zapewniając im jednocześnie odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Szybkie i standardowe łącza

Macierze są połączone za pomocą infrastruktury SAN, pracującej w standardzie 4 i 8 Gbit/s Fibre Channel. Wykorzystano przełączniki firmy Brocade, sieć SAN jest zrealizowana w sposób nadmiarowy (wielościeżkowość), eliminując pojedynczy punkt awarii. Macierze 3PAR dołączone są do sieci SAN z wykorzystaniem 12 portów 4 Gbit/s, serwery - dwóch portów 4 Gbit/s Infrastruktura ta posiada znaczne rezerwy przepustowości, umożliwiające przynajmniej jej dwukrotne zwiększenie w kluczowych punktach. Nie wykorzystano także wszystkich dostępnych portów.

Mocne serwery

45 tys.

operacji wejścia-wyjścia na sekundę - takie utrzymujące się obciążenie jest okresowo obsługiwane przez macierz z zachowaniem krótkich czasów obsługi operacji dyskowych dla korzystających z niej serwerów.

Z macierzą współpracuje duży serwer bazodanowy (ponad dwieście baz o całkowitym rozmiarze danych rzędu 6 TB, pracujący w konfiguracji klastra geograficznego) oraz system stacji roboczych dla pracowników oddziałów, który wykorzystuje infrastrukturę Citrix Xen Desktop wirtualizowaną z użyciem Xen Servera. Oba systemy generują dużo operacji wejścia-wyjścia, szczególnie w szczytach obciążenia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200